Kentsel Çelişkilerle Bursa Fotoğraf Yarışması

Yazar Tarih: 12 Mart 2013
fotograf-yarismalari

Yarışma Amacı: Bursa’da kentsel gelişim sürecinde; vatandaşların ve kamunun bilinçli ya da bilinçsiz olarak yarattığı kentsel çelişkilerin, fotoğraf sanatı aracılığı ile belgelenerek, kamuoyunda dikkat uyandırılması ve kamusal bilincin yükselmesine yardımcı olunarak, kentimize yapılan bilinçsiz müdahalelerin azaltılması hedeflenmektedir.

Bursa da son yıllarda, şahıslar ya da kamu tarafından yapılan her türlü yapı ve yatırım bizi etkilemektedir. Bursa hepimizin. Bu güzel şehre yapılan her güzel ve her olumsuz şeyden mesleğimiz gereği topluma karşı sorumlu ve duyarlı olmak durumundayız. Şehrimizde yaşayan tüm canlıların yaşam koşullarını kısıtlayan her türlü olumsuz hususları, sanatsal gözle ortaya çıkarmak bu tür hataların yapımını azaltmaya katkı koymaktır. Kaldırımlar, trafik lambaları, engelli rampaları, yollar, çarpık binalar, ters açılan kapılar, toplu taşıtlar, özel ve kamu yapıları, çevreye ve doğaya saygısı olmayan, insanı ezen zoraki yapılar ana konumuzdur. Bu çerçeve de olmak şartıyla sanatçı gözüyle konu geliştirilebilir. Bursa da hızlı bir değişim var. Tramvaylar, kentsel dönüşümler, Yeni üniversiteler, Oteller, Stadyum, kent parkları yapılmaktadır. Bunların hepsi planlanarak yapılmaktadır. Kent dokusu ve özgünlüğünü düşünen, sürdürülebilir bir şehir niteliğini koruyan, geleceğe ışık tutan kökleri sağlam bu güzel şehre saygımızı ve sahipliliğimizi göstermek durumundayız.

Yarışma sonucunda ortaya çıkacak eserler, gerekli kurum ve kuruluşların dikkatine sunulacak ve bu doğrultuda çözüm önerileri getirilecektir.

Yarışma Takvimi:
Yarışmanın İlanı : 28 Şubat 2013
Son Katılım : 31 Mayıs 2013
Jüri Toplantısı : 08 Haziran 2013
Ödül Töreni : 10 Haziran 2013
Yarışma Sergisi : 14 Haziran 2013

Yarışma Jürisi:
Prof. Sabit KALFAGİL: Marmara Üniversitesi GSF Fotoğraf Bölümü Öğretim Üyesi
İzzet Keribar ( E.FIAP) : Fotoğraf Sanatçısı
Nihat KÜÇÜK:Bursa Fotoğraf Sanatı Derneği (BUFSAD) Başkanı
Murat KORKMAZ: Sosyolog, Fotoğrafçı
Nizamettin KAYA: Mimar, Mimarlar Odası Bursa Şube Başkanı
Zehra SÖNMEZ: Mimar, Mimarlar Odası Bursa Şube Temsilcisi

Katılım Koşulları:
Yarışma, renkli veya siyah beyaz olarak, dijital dalda yapılmaktadır.
Katılım ücretsizdir.
Yarışmaya, seçici kurul üyeleri ve birinci dereceden yakınları dışında amatör ve profesyonel tüm fotoğrafseverler katılabilir. Daha önce başka bir yarışmada ödül almış eserler yarışmaya kabul edilmeyecektir.
 Yarışmaya eser gönderenler, eserlerin kendilerine ait olduğunu ve tüm izinlerinin alındığını beyan ve taahhüt etmiş sayılır. Bursa Mimarlar Odası, katılımcıların fotoğraflarıyla ilgili herhangi bir sorumluluk kabul etmez
Fotoğraf çekilecek alan Bursa İli ve İlçelerinikapsamaktadır.
Her katılımcı en çok 5 fotoğraf ile katılabilir.

Katılım Şekli ve Adresi:
Fotoğraflar; uzun kenarı en az 3500 piksel, 300dpi çözünürlükte ve JPEG formatında, CD’ye kaydedilmiş şekilde teslim edilecektir.
CD’ye kaydedilen her fotoğrafın adlandırılmasında sırasıyla, 6 rakamdan oluşan rumuz (tüm fotoğrafların başında aynı rumuz kullanılacaktır) ve sıra numarası bulunacaktır. (Örn: 654321-1, 654321-2…)
Başvuru formuyla birlikte gönderilecek CD’nin üzerine sadece rumuz yazılmalıdır.
CD’ler yarışma sonucunda geri gönderilmeyecek. TFSF Temsilcisi gözetiminde imha edilecektir.
Yarışmaya katılan fotoğraflar paspartusuz ve kanar boşluksuz gönderilmelidir.
Fotoğraflar belge niteliği taşıyacağı için temel renk/ışık düzenlemeleri, basit temizlik uygulamaları dışında müdahaleler ve HDR uygulamaları kabul edilmeyecektir.
 Ödül kazanan fotoğraflar, isim belirtmek şartıyla Mimarlar Odası’nın öngöreceği kendisine ait her türlü yayın ve etkinlikte, tanıtım amaçlı kullanılabilecektir. Kullanım hakkı eser sahibi ile birlikte Bursa Mimarlar Odası’na ait olacaktır. Fotoğraf sahiplerine bu kullanımlardan dolayı ayrıca bir telif bedeli ödenmeyecektir.
Başvuru formu eksiksiz doldurulmalıdır. Formdaki fotoğraf bilgileri ile dosya isimleri birbiri ile aynı olmalıdır.
Bilgisayar ortamında açılmayan/okunmayan ve şartnameye uymayan fotoğraflar yarışma dışı bırakılacaktır.
Fotoğraf seçimi katılımcıların huzurunda yapılacaktır. İsteyen katılımcı fotoğraf seçim salonunda bulunabilecektir.
Adres: MİMARLAR ODASI BURSA ŞUBESİ Bursa Akademik Odalar Birliği Yerleşkesi Odunluk Mah. Akademi Cad. No : 8 A-3 Blok Zemin Kat Nilüfer / BURSA

Ödüller:
Birincilik Ödülü : 3.000.-TL
İkincilik Ödülü : 2.000.-TL
Üçüncülük Ödülü : 1.000.-TL
Mansiyon : 20 Adet x 100.-TL

Yarışmayı Düzenleyen Kuruluş:
Mimarlar Odası Bursa Şubesi

İletişim ve Ayrıntılı Bilgi:
Web: http://www.bursamimar.org.tr
Telefon : 0 224 453 56 00
Fax : 0 224 453 56 01
E-posta : kentselceliskilerlebursayarisma@bursamimar.org.tr

Ömer YILDIZ