Sokak Sanatının Picasso’su Julian Beaver

Yazar Tarih: 15 Mayıs 2014

Kendini “sokak ressamı” olarak tanımlayan, kaldırımlara tebeşirlerle çizdiği üç boyutlu yaratıcı resimleriyle Pablo Picasso’ya benzetilen Beaver, 15 yıldır dünyanın çeşitli şehirlerini, o ülke veya şehirlerle özdeşleyen figürlerle süslüyor.Geçmişte kaldırımlara iki boyutlu portreler çizdiğini ve yoldan geçerken resmi beğenenlerin şapkasına para attığını anlatan sanatçı, üç boyutlu resim yapma fikrini de çalışmalarında kullandığı “dikdörtgen karolar”a borçlu olduğunu söyledi. Beaver, “Onları portre yaparken çerçeve olarak kullanırdım. Bir gün onları 3 boyutlu yapmayı denedim ve bir yüzme havuzu yaptım. Sonuç çok hoşuma gitti ve bu konuda uzmanlaşmaya o zaman karar verdim” dedi.

“Julian Beaver, (Beever) nicknamed The Picasso of Pavement, is a Belgian born English freelance street artist whose specialty is anamorphic chalk art drawings. A type of artistry known in France as trompe l’oeil meaning to deceive the eye, Julian combined European busking with his talent, and amazing skills which ultimately led to worldwide recognition.. Beaver uses flat surfaces such as streets and sidewalk as his canvas, then manifests 3-D optical illusions through the art of morphing. By looking at the anamorphic images from the correct angle, the picture seems to defy the laws of perspective. Some suggest art is all about the angle you approach it from, and in Beever’s case, it’s the various ways at which you look at his masterpieces that make observers say “wow!”

1491698_793692020655986_5619984399861764887_n arctic batman boat coke detect5 file(3) file(5) file(6) file(7) file(8) file(9) file(10) file globe globe-wrongview julian_beaver_chalk_drawing_ postmod rembrandt rescue sosie swim wrongview-pool

türkçe metin kaynak: trabzonforum.com

Doğan Çilesiz