Tasarımda Zihin Haritası’nın Yeri

Yazar Tarih: 26 Kasım 2014

Zihin haritası, (ing. Mindmapping)kelimeleri ve düşünceleri birbirine bağlamak ve bunları bir anahtar kelime veya düşünce etrafında toplamak için kullanılan bir diyagramdır.
1960’lı yılların sonlarında Tony Buzan tarafından geliştirilmiş olan etkili bir grafik destekli çalışma tekniğidir.
Düşünceleri oluşturmak, görselleştirmek, tasarlamak ve sınıflandırmak ile birlikte, eğitim alanında, organizasyonda, problem çözümünde ve karar alma süreçlerinde kullanılır. Bilgiler arasındaki anlamsal ya da diğer bağlantıları gösteren ortası resimli bir diyagramdır. Genellikle, diyagramlar, resimler, sözcükler ve çizgiler içerir.

Wikipedia

En özet haliyle tanımlanan zihin haritası, her türlü alanda rahatlıkla kullanılabilecek bir diyagram. Özellikle soyut üretimler yapan biz tasarımcılar için oldukça yaratıcı fikirlerin ortaya çıkmasını sağlayacağı söylenebilir. Malum özgün fikirlerle oluşan her türlü tasarım oldukça güzel sonuçlanıyor.

Zihin haritası sayesinde tasarımda “Acaba nasıl bir şey olmalı?” sorusuna hızlı cevap buldururken, nasıl olmayacağını da cevaplamış oluyor. Yani nokta atışı yapılabiliyor desek yanlış bir ifade kullanmayız burada.

Zihin haritasında süreç genel olarak şu şekilde;

– Fikir üretilmek istenen konu üzerinde düşünmek,

– Kağıt ve kalem (Renkli kalemlerde kullanabilirsiniz, ki bu hayal gücünüzü daha çok hareketlendirirsiniz.)

– Saçmalamanın serbest olduğunu bilmek. (Ki en yaratıcı süreci saçmaladım galiba dediğiniz bir kategori ya da alt kategoriden elde edebilirsiniz. Belli olmaz :) )

Düşündüğünüz her ne ise ister onu çizerek ister yazarak belli bir merkeze alın ve sizin için nasıl uygun oluyorsa ona dair ilişkilendirdiğiniz kategoriler oluşturun. Ve zihniniz gerekli bulursa kategorilerin alt kategorilerini oluşturun. Daha önce belirttiğim gibi bunu ister çizerek, ister yazarak yapın :).

Dur noktasını zihin kendiliğinden tamamlayacaktır. Bunun için sınırı belirlemeye çalışmayın.

Zihin haritasının en eğlenceli yolu tek başınıza yapabileceğiniz gibi varsa ekibinizle de gerçekleştirebilirsiniz. Aşağıda birkaç zihin haritası örneği sunuyorum. İlerleyen aşamada sizlerinde zihin haritalarını bize sunmak ve yapmak isteyen arkadaşlara örnek teşkil etmesi adına bekliyorum.

Özgün fikirleriniz bol olsun dileğiyle

 

zihnin haritasımindmap_zihin-haritasi_2-1024x744

Grafik Haber