Windows Metro Arayüzü Yenileniyor mu?

Yazar Tarih: 14 Nisan 2014
windowsmetro2

Microsoft’un Windows 8 ile birlikte kullanıcıların hayatına getirmiş olduğu Metro(Modern) arayüzü, söylentilere göre Windows’u daha da değiştirecek. Çin kaynaklı habere göre arayüz içerisindeki canlı kutucuklar daha da canlı bir hale gelip daha fazla aktif olacak.

windowsmetro

Şuan için Metro arayüzündeki kutucuklar zaten canlı gösterimler yapmakta ancak kaynağa göre bu kutucuklar bugün yaptığı hareketlerden daha fazlasını yapabilecek. Bugün kutucukların yaptığı bu hareketlere örnek verecek olursak, kutucuklar e posta kutusunda kaç posta olduğunu ya da facebook üzerinden kaç bildirim geldiğini gösterebiliyor. Uygulamaya göre değişen bu hareketler ise çok fazla canlılık sağlayamıyor.

Kaynağın verdiği bilgiler ise arayüzdeki bulunan bu kutucukların, tasarımının değişmesi sayesinde uygulamaya girmeden kullanıcıya istediği bilgiyi sunması şeklinde. Yani eski tasarımda e posta sayısını veya gelen e posta olduğunu görebilirken yeni tasarımda e postanın içeriğini kutucuk üzerinden görebileceğiz. Bunun dışında Microsoft’un bu kutucuklara daha da canlılık katmak adına animasyon geçişler ekleyeceği de söylentiler arasında. Bu animasyonlar arasında ise e postanın posta şeklinde gelip kutuya girmesi yada hava durumu uygulamasında güneşin açması, yağmurun yağması gibi seçeneklerin yer alıyor.

Bu yeni arayüzün Windows 9 ile geleceği iddia edilirken arayüzün gösterim tarihini ise 2015 ilkbahar olarak işaretlenmiş durumda.

Mustafa Şevki Coşar

www.twitter.com/mustafasevki