Yazı Fontu Kullanmanın 10 Kuralı

Yazar Tarih: 22 Nisan 2014

Ünlü tasarım bloglarından DesignMantic, tasarımcıların bir ürün üzerinde çalışırken kullandıkları fontlara dair yapılması ve yapılmaması gerekenleri listelediği bir infografik yayınladı.

Tipografinin 10 Emri “başlığı ile yayınlanan infografikte, genel olarak tasarımcıların font seçerken nelere dikkat etmesi gerektiği vurgulanırken font seçerken gidilmesi gereken yol haritasını da tasarımcılara sunuyor. İnfogarik kesin olarak tasarımcıların üçüncü bir font kullanmaması gerektiğini söylüyor. Aynı türden olan fontların farklı tonlarının kullanılması gerektiğini belirten infografik, tırnaklı ve tırnaksız fontların da bir arada kullanılmasının sıkıntı yaratmayacağının altını çiziyor. Crulz, Comic Sans ve Papyrus gibi fontlarında asla ve asla kullanılmaması gerektiği belirtiliyor.

Combining and choosing fonts is an art. Fonts do not come easy, but once you pull off the right typeface, it can make your graphics stand out and, who knows, that type may even come out as the most powerful element in your design!

It is true that the beauty of typography lies in its endless options, convenient variations and its colossal nature and that typography knows no boundaries and it’s like yet another galaxy out there waiting to be explored and known. However, even though, typography is open ended and vast with a lot of creativity to it, there is only so much one can do and apply. Hence, it is always good to know the few basic do’s and don’ts in order to save yourself the trouble of experimenting too many fonts on your design.

The infographic below illustrates the, “10 Commandments of Typography” that could be followed as quite the basics when it comes to selecting fonts. Even though typography is an art and art is supposed to be subjective with minimal parameters, these rules can still be applied in order to save time and too much experimentation! Consider the following 10 statements as the best practices of typography…

Tasarımcılar için font kullanmanın 10 kuralı;

2

(Görsele tıklayarak büyük halini görebilirsiniz)

 

Mustafa Şevki Coşar

www.twitter.com/mustafasevki