Yeni Yazılım, Robotları Arkadaşlara ve İş Arkadaşlarına Dönüştürebilir

Yazar Tarih: 02 Eylül 2013
Yeni Yazılım, Robotları Arkadaşlara ve İş Arkadaşlarına Dönüştürebilir

Kulağa bir bilim-kurgu filminden bir sahne gibi gelebilir ama İngiliz araştırmacılar, robotları gelecekte arkadaş ve hatta iş arkadaşı haline getirmek için bir yazılım geliştiriyor.

Birmingham Üniversitesi’nde, İngiltere’deki Lincoln Üniversitesi gibi okulların da yardımıyla, kendi deneyimlerinden faydalanacak  kadar zeki olan robot “beyinleri” yaratmak için bir program üstünde çalışmalar devam ediyor. Bu çalışma, nihayet robotların güvenlik görevlileri ya da bakıcılar gibi, toplum için önemli rollerde hizmet etmesini sağlayabilir.

Lincoln Üniversitesi profesörü Tom Duckett, BBC’ye, “[Bu], en nihayetinde robotların gelecek neslini doğuracak. Bu gelecek nesil robotlar yaşam alanlarımızı ve çalışma alanlarımızı paylaşabilecekler; iş arkadaşlarımız ve -kim bilir- belki de arkadaşlarımız olabilecekler,” diye belirtti.

Araştırmacılar, robotların hizmet için kullanılabileceği birçok senaryoyu gözden geçirmekte. Mesela, bir şeyler yanlış gittiğinde bir güvenlik robotu, insan güvenlik görevlilerini haberdar edebilecek. Örneğin; insan gözünün kendi başına algılamasının mümkün olmayacağı, ortamdaki küçük bir değişiklik gibi.

Ev ve iş yerlerinde robotları da bulundurmak sizce gelecek için akıllıca bir adım mıdır? Yoksa bu sizi endişelendiriyor mu? Yorumlarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz.

Grafik Haber