Yiyecek Dünyasının Küçük İnsanları

Yazar Tarih: 03 Temmuz 2014

Brezilyalı sanatçı William Kass yaratıcı bir çalışmaya imza atarak insanların yiyecekler dünyasındaki hikayesini anlattı. Adı “My Minimize” olan bu çalışma, Kass‘ın stüdyo ortamında kurulmuş bir sanal pazar ve bu pazar için  minimalize edilmiş insanların fotoğraflarından oluşuyor.

Portakalın havuz olduğu, şeker tanelerinin de yağmur olarak betimlendiği bu çalışmanın tamamına buradan ulaşabilirsiniz. Sizler için derlediklerimiz ise aşağıda.

Tiny people’s big adventures in a world of food

Have you ever thought of playing with food? Well, it might have never entered your mind before and nor it was in my mind until I saw spectacular creativity of a Brazilian artist William Kass. The imaginative “Minimize – Food” photo series of Kass is simply exceptional.Kass says, “My “Minimize” Project began in February 2013. I established a visual style, and from there, I began to produce the scenes. The project is a work produced at studio, where I try to study composition, light and shadow, etc. The project is focused on the art market and the advertising market.”

40 41 42 43 44 45 46

 

Mustafa Şevki Coşar

www.twitter.com/mustafasevki