freehand de fontlardaki harf arası sorunu

Yaşar Karadeniz

Grafikerler.org
Altın Üye
Tepki
75
Son olarak aklıma gelen hatanın kaynaklanması, kullandığınız fontlar ile ilgili olabilir, şayet sistem fontları kullanıyorsanız (türkçe karakter olmayan fontlar, bunu da ancak türkçe karakterlerin düzgün çıkıp çıkmadığı ile anlayabilirsiniz), bu arada kullandığınız işletim sistemi nedir?

Tepki
7
freehand bazen hiç sebepsiz bu tarz hatalar veriyor bende freehand 10 kullanıyorum bazen buna benzer sorunlarla karşılaşıyorum. genelde programı yeniden yüklediğim de sorun ortadan kalkıyor. Bu yöntemi deneyebilirsiniz.

Yaşar Karadeniz

Grafikerler.org
Altın Üye
Tepki
75
@BURÇİN DAMLA YETEN

Burçin hanım evet haklısınız ama programı silip yeniden yüklemek çözüm değil, bu hatanın nereden, neden kaynaklandığını bulmak önemli :)

Tepki
7
dosyayı bende inceledim ama sorun göremedim. Şuan arkadaşa bundan başka bir çözüm bulamadım şuan belki o çözüm işe yarar diye düşündüm

cdmac

Üye
Tepki
0
yaşar bey gönderdiğiniz dosyayı açtım aynı sorun halen devam ediyor. programı yeniden kurdum değişen bişey olmadı. bende kurulumdan kaynaklanan bişey diye düşünüyorum ama bi türlü bulamadım

Yaşar Karadeniz

Grafikerler.org
Altın Üye
Tepki
75
Kurulumdan kaynaklanıyor olsa idi yeniden kurduğunuzda bu sorunun devam etmemesi gerekirdi sayın cdmac, çünkü normalinde mac kullanıcısıyım, uzun zamandan beridir de pc de kullanıyorum (7-8 yıl gibi) defalarca programı kurdum çalıştırım format attım bugüne kadar böyle bir sorunla karşılaşmadım. Ben yinede bu sorunun fontlardan kaynaklandığını, fontların türkçe font olmadığı iddiasındayım.

Bilgisayarımda MX kurulu olmasına rağmen, siz fh9 dediğiniz için bu sorunla birlikte yeni yükledim, fakat ben böyle bir hata ile yine karşılaşmadım...

cdmac

Üye
Tepki
0
galiba sorun vistadan kaynaklanıyor. xp kurulu bilgisayarda denedim sorun çözüldü.
işletim sistemini değiştirmezler büyük ihtimalle acaba bu sorunu nasıl çözebilirim. fh 9 ve fh mx ikisinide kurdum ikisindede aynı sorunu yaptı. fakat photoshopta böyle bir sorun yok.

Yaşar Karadeniz

Grafikerler.org
Altın Üye
Tepki
75
@cdmac

Sayın cdmac vistadan kaynaklı olduğunu düşünmüyorum, çünkü bende vista kullanıyorum ve sizin sorununuzdan sonra da fh9'u vistaya yükledim size atmış olduğum cevaplarımı vista üzerinden yaptım...

Yaşar Karadeniz

Grafikerler.org
Altın Üye
Tepki
75
Sayın cdmac, aklıma gelen acabaları paylaşmaya çalışıyorum. 2 gündür bir FreeHand kullanıcısı olarak bu meseleyi kafaya takmış bir durumdayım. Bugüne kadar ekstra olarak böyle bir sorunla karşılaşmamıştım, açık söylemek gerekirse anlam veremedim ama yine de araştırmaya devam düşüncesindeyim. Yükleme esnasında Dil Sözlük seçeneğini ne olarak seçiyorsunuz. FreeHand 8 ve 10 üzerinden görselleri ekliyorum.

FREEHAND 8

FREEHAND 10

Yukarı Alt