InDesign CS5.5 layerlı (.PDF) oluşturmak?

buyuksel

Üye
Tepki
0
İyi günler arkadaşlar,
İllustrator ve photoshopta oluşturduğumuz layerlı dökümanı InDesign da 'Object Layer Option' ile yönetebiliyoruz.

Fakat ben InDesing belgesinde Layer oluşturdum. 3 katman. Export ettim ve PDF ye dönüştürdüm. Tekrar InDesing programında çağırdım. Fakat 'Object layer option' aktif olmuyor.

Yani InDesing programında layer hazırlayınca ve bunu PDF olarak export edince layerlar birleşiyor. Birleşmeden layerla PDF oluşturmak mümkün mü?

Şimdiden teşekkürler,

Tepki
74
Merhaba,

Indesign içinden pdf oluştururken aşağıdaki özelliğe dikkat ediniz.

Bu haliyle yaptığınız pdf'yi Indesign içine getirttiğiniz zaman layer option içindeki layerlar gözlenebilir ve bazı layerlerin gözü kapatılarak devre dışı bırakılabilir.
Ama editlemeye gelince... Maalesef Indesign içinde bu pdf layerlerini editleyemezsiniz. Ancak indesign için üretilmiş bazı eklentilerle çözüldüğünü duyuyorum.
Yine de editlemek isterseniz şu yöntemi önerebilirim.
İlgili pdf dosyanızı Illustrator'de açın. Hangi objeyi editleyecekseniz onu çalışın. Tekrar pdf haline getirin. Indesign'da yerleştirin.

Maalesef böyle.
Siz Adobe'nin kuyruklu yalanlarına aldırmayın. Bunun gibi daha neler var.

Kolay gelsin.
Tuncer ÖZKAN

buyuksel

Üye
Tepki
0
Teşekkürler. Sorun çözüldü.

Acrobat 4 (PDF 1.3) olunca "Create Acrobat Layers" seçeneği pasif oluyor.
Aktif olması için "Acrobat 6 (PDF 1.5)"in altında olması gerekiyor.
Yoksa tüm katmanları yapıştırıyor.

Tekrar teşekkürler

Tepki
74
Nasıl yani?
Tekrar getirdiğiniz layerleri, parçalayıp içinden nesne alabiliyor musunuz? Yoksa yalnızca layer option'da içeriğini mi görüyorsunuz?

Yukarı Alt