Amatörden gerçekçi akvaryum çizimi teknikleri

Tepki
3
https://www.grafikerler.org/genel-calismalariniz/6414-sucul-cizimlerim.html

Yukarıdaki başlıkta paludaryum çizimlerimden birkaçını paylaşmıştım. Şimdi de tekniğimi açıklıyorum.

Gerçi bu durum, grafik tasarım konusunda oldukça amatör olan biri olduğumdan dolayı "tereciye tere satmak" olarak görünebilir de... :D

Bilgisayarda ayrıntılı akvaryum resimleri çizmek için kullandığım programlar; Paint, Paint Shop Pro, Sqirlz Water Reflections, Art Rage, Animation Shop Pro programlarıdır. Burada "paludaryum" tipi akvaryumların çizimi ile ilgili olarak ilk 3 programın kullanılışını (daha doğrusu bu programlarla ilgili kendi tekniklerimi) göstereceğim.

* * *

Kullanılan programlar işaretlenmiştir:

İlk olarak Paint programı ile basit bir şekilde taslağı çizeceğiz.

Çizgi kalınlığını ayarlayıp kalıbı çizmek için gereken aracı seçtikten sonra tank ve dolabı ana hatlarıyla çizmeye başlıyoruz:

Daha sonra paletten istediğimiz renk tonunu ayarlıyoruz ve taban malzemesini çiziyoruz.

Dolabı da aynı dolgu aracı ile boyuyoruz.

Ve dolabın kapaklarını da daha önce kullandığımız "dörtgen" düğmesini kullanarak çiziyoruz.

Suyun yüzeyini çizeceğiz. Bunun için, palette uygun bir renge çift tıklayarak ton belirliyoruz.

Ve suyun yüzeyini düz çizgilerle çizip dolgusunu yapıyoruz.

Kayaları da benzer şekilde çiziyoruz ama bunu yaparken perspektife dikkat ediyoruz.

Ve aynı şekilde batık ağaç köklerini de hallediyoruz ve burada Paint programı ile işimiz bitiyor.

Ve çizimimizi "bmp" olarak kaydediyoruz. Jpeg veya başka türlü kaydedersek, Paint Shop Pro'daki işlemlerde (alanın tamamını seçme işlemlerinde) zorluk yaşayabiliriz.

* * *

Şimdi de Paint programı ile kabaca çizdiğimiz akvaryumumuza Paint Shop Pro programı ile biraz gerçekçi görünümler vereceğiz.

Paint Shop Pro programını açıyoruz ve dosyadan Paint'te çizip kaydettiğimiz resmi bulup açıyoruz.

İlk önce dolaba ahşap görünümü vereceğiz.

Aşağıdaki yolu izleyerek dolaba ahşap görünümü veriyoruz.

Taban malzemesi üzerinde oynayarak biraz bulanıklaştıracağız ve keskin hattın kaybolmasını sağlayacağız.

Batık ağaç köklerini üç boyutlu hale getirmek için aşağıdaki yolu izliyoruz.

Aynı şekilde kayalara da üç boyutlu bir görünüm veriyoruz.

Kayaların biraz daha doğal görünmesi için pürüzlü bir görünüm vermek faydalı olabilir. Bunun için aşağıdaki işlemi yapıyoruz.

Suyun yüzeyini bulanıklaştırmak için aşağıdaki işlemi uyguluyoruz.

Sıra, tankın iç kısmının ışıklandırmasını hazırlamaya geliyor ve bunun için aşağıdaki yolu takip ediyoruz.

Ve çizimi kaydediyoruz.

* * *

Şimdi de Sqirlz Water Reflection programını kullanarak su yüzeyinde basit bir dalgalanma efekti yapacağız.

Programı açıyoruz ve çizdiğimiz resmi doydadan açıyoruz.

"Start creating Outline" düğmesine basıyoruz ve dalga efekti verilecek yüzey alanını seçmeye başlıyoruz.

Dalga özelliklerini aşağıdaki şekildeki gibi ayarlıyoruz.

Ve aşağıdaki gibi kaydediyoruz.

"Windows Resim ve Faks Görüntüleyicisi" ile resmimizin ön izlemesini açıyoruz ve bu sırada "Ctrl" ve "c" tuşlarına aynı anda basıyoruz. Böylece Sqirlz Water Reflections ile hareketli olarak yaptığımız resmin hareketsiz görüntüsünü almış oluyoruz.

Tekrar Paint programını açıp "Ctrl" ve "v" tuşlarına aynı anda basıp aldığımız görüntüyü yapıştırıyoruz ve resmin dışındaki kısımları kırpıyoruz.

Ve resmimiz son haline kavuşuyor.

Afiyet olsun.

Konuyla ilgili merak ettiğiniz noktalar varsa -programların ustası olmasam da- elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Umarım işinize yarar. Bu tür şeylere meraklı arkadaşlar da güzel çalışmalar yaparlar.

Ve bu konularda deneyim sahibi olan üstadlar tekniğimi değerlendirirlerse (tamamen amatör olduğumu ve bunları can sıkıntısından dolayı yaptığımı da göz önünde bulundurarak) çok sevinirim.

Saygılar,

Ömer YILDIZ

Admin
Yetkili Kişi
Tepki
92
Herşeyden önce emek verilerek hazırlanmış bir ders. Bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim.

Bence siz Ofisinize İllustrator, corel draw, photoshop gibi programlarda ekleyin;)

Saygılarımla.

Buse Türüdü

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
103
Gerçekten HARİKA..!

O güzel tekniklerinizi ve çizimlerinizi paylaştığınız için de teşekkürler...

Ömer abimize katılıyorum, bir coreldraw bir photoshop vs... programları da öğrenirseniz daha başarılı "akvaryum çizimlerine" ulaşabilirsiniz:):)

Serkan Baysal

Altın Üye
Altın Üye
Uzman Üye
Tepki
76
Elinize ve Emeğinize sağlık. Başarılı bir anlatım olmuş. Fakat Ömer Bey'inde dediği gibi o 3 programı mutlaka osifinize ekleyin ve kullanmasını öğrenin. Hazırladığınız akvaryumu tek başına bir corel draw bir photoshop ve bir illustrator de hazırlamanız mümkün. Yani birden fazla program kullanmadan sadece bunlardan herhangi biri ile bu çalışmayı yapabilrsiniz.
Paylaştığınız için teşekkür ederim. Saygılar.

Tepki
3
Yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Elim Paint Shop'a alışmış. Bir ara Photoshop kullanmaya kalkıştım, halen de var, ama çok karışık geldi. Teknik bilgim de pek olmadığından uğraşamadım ama deneyeceğim. ;)

Serkan Baysal

Altın Üye
Altın Üye
Uzman Üye
Tepki
76
Onur Bey Forum içerisinde photoshop dersleri mevcut. görsel eğitimlerin olduğu videolarda. Onları indirip izlerseniz ve takıldığınız yerleride sorarsanız yapmak istediklerinizi yapabilirsiniz diye düşünüyorum.
Saygılar.

Buse Türüdü

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
103
Photoshop ilk başta çok karışık gelebilir belki ama sonradan insan alışıyor onur bey...

Forumdaki derslere bakarsanız-uygularsanız en güzel biçimde bence öğrenebilirsiniz:)

Eee Siz bizlere çizim tekniklerini öğrettiniz, bizlerde size photoshop öğrenme konusunda yardım ederiz:)

Tepki
3
Bana uyar. :) Ben hemen başlıyorum Photoshop'a o halde. Program bende mevcuttu sanırım. Takıldığım yerlerde forumumuzdaki bilgilere başvururum veya sizleri fazla sıkmadan sorular sorarım. :D

Saygılar,

Yukarı Alt