Çeşitli Pattern Setleri

Tepki
9

İndir

Nasıl kullanılır?

Define Pattern: Bu komutu açıklamadan önce “Pattern” in ne olduğundan bahsetmek gerekir. Pattern’in kelime anlamı “desen”dir. Bir yüzeyi bir desen ile kaplamak isteyebilirsiniz. Bunu tabi ki sizinde tahmin ettiğiniz gibi copy paste yöntemi ile yapamayız. 10 cm karelik bir yüzeyi 1 cm karelik bir desenle kaplamamız için tam 100 kere paste işlemi yapmamız gerekecektir. Bu yöntem de asla kabul edemeyeceğimiz kadar uğraştırıcı ve zaman alıcıdır. Bu desenler Photoshop’ta ve bir çok gelişmiş programda copy ile aldığınız bir sprite değil de pattern olarak adlandırılmış özel bir objedir. Sprite’ler paste edilebilir ancak döşenemezler(non-tileable). Pattern’ler de döşenebilir ama paste edilemezler. Döşeme işlemi için bu özel obje geliştirilmiştir. Belirli bir bölge seçim aracı ile seçilir ve “edit” menüsünden “define pattern” seçilir. Böylece seçilen alan desen olarak hafızaya alınır. Bu işlemden sonra istediğiniz kadar copy işlemi yapın bir sonraki “define pattern” işlemine kadar hafızadaki desen bilgisi değişmez.

Alıntıdır​

bayram_07

Üye
Tepki
0
Arkadaşım teşekkürler. fakat indirmiş oldugumuz dosyanın içerisinde gif resimleri var. programam kaydetmek için uzantısının "PAT" olması gerekmiyormu. linke koydugun dosyayı indirdim. fakat fotoshop a yükleyemiyorum. yardım edermisin.[

Yukarı Alt