Corel DRAW ‘da Tasarımı Yapıp, İşi Baskıya Gönderirken Dikkat Edilecek Bir Kaç İpucu

maaltay

Üye
Tekstil Grafik Kursu
@Murat Vardar

Evet murat bey gayet açık bir şekilde anlatmış yalnız çözünürlük olarak 72 dpi olabilir ama ise küçük işlerde 100 dpi olursa kalite olarak daha iyi olacaktır. Örneğin 4 metre genişlik 2 metre yükseklikte 72 dpi uygundur bilakis 50 cm veya 100 cm gibi işlerde 100/120 dpi olursa kalite açısından iyi olur.

Saygılar

Evet bahsettiğiniz gibi,
konu detaylandırıldıkça püf dediğimiz unsurlar çoğaltılabilir,
katkınız için teşekkürler.

@Kürşad Çakır
Pratikte CMYK seçip göndermek mantıklı bir yol olacaktır. Fakat renk yönetimini bilmiyorsanız ve renk yönetim sistemini doğru kurmamışsanız CMYK seçmek baskı sonucunuzu kötü yönde etkileyebilir.

Burada önemli olan renk yönetim sistemini iyi bilmek ve PDF'i baskı için gönderdiğiniz firmanın film/ctp bölümünün renk yönetim sistemini doğru kurmuş olması. Eğer firma da renk yönetimi konusunda bilinçsiz ise sorunlardan kaçınmak imkansızlaşır. Bu durumda en iyisi renk yönetim sistemini sizin bilmeniz.

@didar

Üye
Baskıyı yapacağınız programında import kabiliyeti önemli ancak başarı tiff de

santes

Üye
@Murat Vardar

Murat Vardar hocam emeğinize sağlık, teşekkür eder saygılar sunarım. Bir soru ile, bir noktada emin olmak istyorum.
En son 'PDF oluşturmak' tan bahsettinizya, Photoshop'ta hazırladığım (Tüm resimler ve çalışma CMYK ve 300dpi) bir çalışmayı, Corel içine import edip, çalışmayı direk .pdf olarak kaydetsem (Yazıları convert etmeden ve resimleri Bitmap 'e çevirmeden) ve matbaaya yollasam sorun olurşturu rmu?

Yukarı Alt