Corel draw x3 mü x5 mi x6 mı ??

Emre Şerim

Bronz Üye
Bronz Üye
Tepki
14
bi' yanlış anlaşılma var.. suçu bi' programa atmak insafsızlık vs. gibi kelimeler sarfedilecek bir durumda yok ortada. neticede Corel kullanılıyor diye aşağılama da yok ki hepsinden önce bu bir "program".

Mesela ben Corel kullanıcısıyım ne yapacaksınız asacak mısınız ????...
forum yöneticisi olarak siz bu şekilde davranıyorsanız, forum sakinlerinden ne bekliyorsunuz ?
.

ZxxxE

Uzman Üye
Uzman Üye
Tepki
1.625
@Emre Şerim

Ortada bir sorun yok ve olmaması için uğraş veriyoruz. forum sakinlerinden beklentimiz konu başlığına uygun cevaplar (çözümler) verilmesidir. Konu başlığı X3-X5..? diye açılmış bir konuya "Illustrator'dan kullandıktan sonra" diyerek tecrübelerinizi paylaşmışsınız ardına da "evet Illustrator daha iyi" gibi bir yorum gelmiş ki ben burada müdahale gereği duydum konu "Corel iyi" "Illustrator iyi" InDesign iyi" gibi yorumlarla devam etmesin istedim. Bu tür tartışamalar sürekli yapılır iyi ve kötü yanları tartışılır ama sonuca varılmaz. Kısacası Corel konusuna "Illustrator kullan" diye cevap verenlere! rastlayabildiğimiz için konuyu özetlemek istedim. Size karşı da herhangi bir tavır içerisine de girmedim...

Tepki
26
Tartışmaya dahil olmadan asıl sorunun cevabına yönelmek istiyorum...

@ZxxxE

Çok doğru bir tespit. Ek olarak;

Yaptığınız iş için neye ihtiyaç duyduğunuz önemli. Örneğin baskıdaki renklerin önemli olduğu bir iş yapıyorsanız, kesinlikle CorelDRAW X5 ve sonrası size daha fazla avantaj sunacaktır. Çünkü X5'teki renk yönetim sistemi tamamen yeniden yazıldı ve endüstri standardı bir sistem getirildi. Özellikle spot (pantone) renk çevirimleri gerçeğe ve firmaların yayınladığı son renk kataloglarına (Pantone Plus Series) en yakın halde yapılabiliyor. X4 ve öncesinde ise bunu yapmanız pek de mümkün değil.

Eğer sayfa tasarımı, gazete, dergi ya da küçük bültenler hazırlıyorsanız mutlaka X6'yı tavsiye ederim. Çünkü X6'nın da yazı motoru (text engine) tamamen sıfırdan yazıldı. Opentype desteği, Align Base Line Grid gibi özellikleri eski sürümlerde kullanamazsınız. Ayrıca X6'da sayfa ve katman yapısında da ufak ama önemli geliştirlmeler yapıldı. Otomatik sayfa numarası ekleyebilmesi, text, paragraf ve nesne stilleri geliştirmeleri ile çok daha verimli bir hale geldi. Yine sayfa tasarımında sıklıkla kullanılan kırpa maskeleri (powerclip) geliştirmeleri de tasarımı yaparken daha etkili çalışmanızı sağlıyor...

Çizimle uğraşıyorsanız X6'nın yeni şekillendirme araçları daha önceki sürümlerinde bulunmamakta...

Sonuçta bu değişiklikler, geliştirmeler her ne kadar faydalı da olsa bahsedildiği gibi arada uçurumlar yok.

Fakat CorelDRAW'ın nimetlerinden faydalanmak istiyorsanız kesinlikle X6 kullanmalısınız.

Corel yazılım ekibi artık eskisinden daha iyi çalışıyor. Müşteri geribildirimlerine daha çok dikkat edip cevap vermeye çalışıyorlar. Sürüm numaralarına bakarsanız CDGS X6'nın gelmiş geçmiş tüm CDGS sürümlerinden daha fazla build numarasına sahip olduğunu göreceksiniz ki bu da üzerinde daha fazla çalışıldığı anlamına geliyor.

Yine bahsedildiği gibi mutlaka hizmet paketlerini (X6.1 ile update olarak anılmaya başlandılar) yüklemelisiniz. Şu anda CDGS X6.2 mevcut. Yeni bir güncellemenin gelmesi de yakındır.

Unutmadan son olarak şunu da eklemeliyim. Henüz ülkemizde başlamamış olan bir update sistemi var. Yakın zamanda ülkemize de gelmesini umuyorum. Premium Membership denilen üyelik sistemi ile X6.1, X6.2 ve sonraki yayınlanacak olan tüm update sürümlerinde bulunan X7 özelliklerini kullanma şansına sahip oluyorsunuz.

Erkan Nehir

Grafik Tasarımcı & Ressam
Uzman Üye
Tepki
54
Bana dünyanın en iyi arabasını gösterebilir misiniz? Veya dünyanın en iyi fotoğraf makinesini? Dünyanın en iyi telefonunu? En iyi bilgisayar?
Hiç zannetmiyorum... Çünkü yoktur...
Dünyanın en konforlu arabası arazide yaşayan birisi için bir hurda yığınından farksızdır. Dünyanın en büyük lensi makro çekimler yapan bir fotoğrafçı için sadece zaman kaybı ve hamallıktır. Günümüzde halen analog makinelerle çekim yapan, sabahlara kadar banyo ile uğraşan profesyonel fotoğrafçılar var.
20 bin liraya bir motosiklet almak yerine 30 bin liraya bisiklet alan insanlar var.
Paint'le 3D modelleme yapan insanlar tanıdım.
Herşeyin kullanım amacı, kullanım yeri ve kullanıcı tercihi farklıdır. Öyle olmasa idi bir vektör tabanlı program, bir bitmap tabanlı program, bir 3D programı bir de windows movie maker. Tamam sektör tıkandı. Başka birşey üretmeye gerek yok...
İlk başta idrak etmemiz gereken şey "Abi ben grafikerliğe başlayacağım. Hangi programı kurayım" mentalitesini bırakmaktır.
İlk önce amaç belirlenmelidir. Ne tasarlayacaksınız? Neden grafikerlik? Ortaya çıkarılmak istenen şey nedir? Tamam programa karar verdim ama bilgisayarın donanımı yeterli mi? Bunlar bir köşeye konulduktan sonra, programlar araştırılır. İçinden en uygun olanı/olanları incelenir. Eksileri artıları veya kombine şekilleri analiz edilir. Denenir. Hata yapılır. Memnun kalınır. "Hah bu tam benlik" denir. Devam edilir. Gerektiği yerde diğer programlardan destek alınır. Bu sektör böyle bir sektördür.
Öyle bir döneme geldik ki, futbol takımı tutar gibi program tutanlar var...
"Şu program bitti, bu öldü, bunun modası geçti" diye birşey yoktur. Bunun söyleneceği tek yer belki iphone meraklılarının, sebebini bilmeden her yeni çıkan modeli sabahın köründe sıraya girerek kapışanların bulunduğu bir cafe olabilir... :)
En iyi program diye birşey yoktur. Kendine uygun en iyi programı seçen iyi tasarımcılar vardır.

1-Hedef belirle
2-Araştır
3-Analiz et/kıyasla
4-Dene, yanıl
5-Otur bilgisayar başına, keyfini çıkar...

Herkese iyi forumlar.

CoLL_HaRD

Üye
Tepki
0
"Kendine uygun en iyi programı seçen iyi tasarımcılar vardır." erkan nehir kısa ve net güzel açıklamıssın eyvallah aynen öyle

Tepki
26
Soruyu soran arkadaş tercihini CorelDRAW'dan yana kullanmış sanki... sadece hangi sürümünün uygun olduğunu soruyor.

Bu durumda Corel sürümleri ile ilgili deneyimlerinizi, düşüncelerinizi yazarsanız daha faydalı olmaz mı?

Tepki
1
Erkan beyin tespitleri çok doğru. CorelDRAW daha esnek ve bol kısayollu olan bir program olarak görüyorum.

SNSİZ

Üye
Tepki
1
X6'nın deneme sürümünü yükledim bugün daha tam olarak incelemedim ama dosyanın açılma hızına hayran oldum en kısa zamanda lisanlısını almayı düşünüyorum ;)

Yukarı Alt