Corel'de magnet

Tepki
26
@Erkan Nehir

Erkan Nehir, Şunu dener misin...? Nesneyi seç ve sadece nümerik klavyeden + tuşuna bas. Nesnenin bir kopyası nesneye tam olarak hizalanmış şekilde ve üstünde yer alır. Böylece
1- Nesneyi kopyalamak için (Ctrl + D)
2- İki nesneyi seçmek için (Shift)
3- Hizalamak için (C ve E)
adımlarını kullanmamış ve zaman kazanmış olacaksın.

Erkan Nehir

Grafik Tasarımcı & Ressam
Uzman Üye
Tepki
53
@Kürşad Çakır
Evet bu da pratik bir yöntem. Teşekkürler.
Bana 3 saniye kazandırdı :)
Şu yönden bakarsak, yaptığım açıklama ile yeni başlayanlar 1 yerine 3 özellik öğrenmiş oldu.
Ayrıca 2 nesneyi seçmek için shift yapmaya gerek yok. Maus ile kolayca seçebiliriz.
Teşekkürler yöntem için.

zynp

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
99
@mkadzyn

Öncelikle yapacağınız magnetin ölçüsü nedir. Diyelim ki 5x8 ebadında. Siz öncelikle 5x8 ebadında bir dikdörtgen çizeceksiniz. Çünkü magnet kesimleri bu şekilde oluyor. Diyelim bu figürü kullandınız. Onu çizdiğiniz şeklin içine ortalıyorsunuz. Etrafında oldukça boşluk kalıyor. Sonrasında çizdiğiniz bıçağın ayarlamasını yapıyorsunuz. Genelde bu gibi işlerde mutlaka etrafında beyaz boşluk kalıyor. Yani bıçak figürden büyük oluyor. Bu arada figür 5x8 ebadından az küçük olmalı. sonrasında verdiğiniz dış çerçevenin ( dikdörtgenin) ölçüsünü 3 mm fazla yapıyorsunuz. Kesim payı olarak. Hiç bir şekilde oynama yapmadan bıçağı çizimin sağına alıp ölçüsünü yazarsanız baskıda hiçbir sıkıntı olmaz. Bu tür magnetleri çok yaptığım için hep bu şekilde yapıyorum. Şimdiye kada hiçbir sıkıntı olmadı. Umarım faydası olmuştur.

@Erkan Nehir

Sizin verdiğiniz yol her çalışmada mümkün olmuyor. :)

zynp

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
99
@Erkan Nehir

Eski bir çalışmamda sizin verdiğiniz yolu denemiştim kolaylık olsun diye bıçak hatlarını keskin vermişti. Yani olmamıştı onu bildiğim için böyle söyledim. Çalışmaya baktım ama bulamadım. En sağlıklısı bıçağı yeniden çizmektir. Öyle düşünüyorum. Sadece fikrimi belirttim.

Erkan Nehir

Uzman Üye
Tepki
53
@zynp
Evet zaten bu yüzden mesajımda "Bu çizgi üzerinden ufak büyültme veya daraltma işlemlerini yapabilir veya bu şekilde kullanabiliriz."demiştim. Sanırım orayı atlamışsınız.. :)

zynp

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
99
@Erkan Nehir

Yeniden okudum, haklısınız atlamışım. Ama o şekilde bıçağı yapıp düzeltmelerle zaman kaybetmek yerine ve taşırma payını ayarlamakla uğraşmak yerine yeniden çizmek daha mantıklıdır. Çünkü direk bıçak izini şeklin etrafından veriyor ve bıçağın figürden 2 yada 3 mm uzak olması gerekiyor yani benim için uğraştırıcı, yeniden çizmek çok vaktimi almadığı için tercih etmiyorum. Ama dediğinizde haklısınız. Tercih meselesi. İyi çalışmalar. :)

Erkal COŞKUN

Hiç...
Uzman Üye
Tepki
470
Bazı sonuçlara ulaşmak için birden çok yol olabiliyor, bazısının işem sırası kısa, bazısında uzun...
O yüzden bazen alışkanlıklar devreye giriyor, kişinin alıştığı yol daha kolay geliyor.
Önemli olan hatasız doğru sonuca ulaşmak. Zaman zaman yöntemler arası fikir ayrılıkları oluşuyor bu sebepten. Ben 8 yıldır ambalaj sektörü içinde ve bıçak izleriyle haşır neşirim. Hepinizin bahsettiği yollardan bıçak izini çıkartmak mümkün. Çalışmanın şekline göre bazen el ile manuel çizmek sıkıntılı olabilirken bazen de avantaj olabiliyor. Bu bahsedilen çalışma da oradaki figür eğer vektörel değil ise Erkan arkadaşın bahsettiği Create Boundary işe yaramayacaktır. Ve yine manuel olarak bir dış hat oluşturmak gerekecektir.

Oluştıurulan dış hat çizgisinin biraz büyültülüp küçültülmesi olayında ise en sağlıklısı kontur vererek yapmaktır. Manuel büyültme küçültmelerde her zaman sağlıklı sonuç alamayız.
İstenilen mm kadar dış kontur verip Ctrl+K ile parçalayıp en dıştaki hattı alabilirsiniz...

Erkan Nehir

Uzman Üye
Tepki
53
@Erkal ÇOŞKUN
Vektör olup olmaması önemli değil. Vektör ise zaten boundary ye gerek yok. Direk outline veririz...
Sanırım söylediğim yöntem yanlış anlaşıldı.
Bu yöntem arka kısmı kısmı transparan olarak kesim şeklinde kaydedilmiş bitmap görseller için geçerlidir.

Erkal COŞKUN

Hiç...
Uzman Üye
Tepki
470
@Erkan Nehir

Transparan olarak kesim şeklinde kaydetmek nasıl oluyor acaba?
Eğer yine corel draw içinde power clip yapılmadı ise?

Yukarı Alt