Corel'de magnet

Erkan Nehir

Grafik Tasarımcı & Ressam
Uzman Üye
Tepki
53
@Erkal ÇOŞKUN
PNG diye birşey duydunuzmu daha önce?

Erkal COŞKUN

Hiç...
Uzman Üye
Tepki
470
@Erkan Nehir
:) Evet tanışmışlığım var. Teşekkür ederim aydınlatıcı bilginiz için ama merak etmeden geçemeyeceğim... PNG yi nasıl create boundary yapıyorsunuz? Neticede Corel içine dışardan aldığımız her bitmap transparan olsun ya da olmasın kare ya da dikdörtgen formundadır.
Bir de acaba forumdaki kaç arkadaş grafik tasarım işlerinde PNG kullanıyor ya da bir diğer yere işi gönderirken PNG gönderiyor?

Erkan Nehir

Uzman Üye
Tepki
53
@Erkal ÇOŞKUN
Evet anlatmak istediğim şeyin tam olarak anlaşılmadığı net olarak görülüyor...
Create Boundary yapmak için vektör olması gerekir diyorsunuz. Ben de dedim ki vektör ise zaten Boundary'ye ne gerek var???
İkincisi ben baskıya PNG gönderiyorum diye birşey dedim mi?
Ben size PNG diye birşey duydunuz mu derken transparan olarak kesim şeklinde kaydetmek nedir diye hiç transparan kaydetme diye birşey duymamış gibi cevap vermenize istinaden konuştum. Power Clip le alakası yok olayın. Power Clip yapacak vektör şablon varsa zaten benim dediğim işleme ne gerek var?
Corel içerisinde Shape Tool ile veya silme yöntemi ile kenarları kesim şekline sokulan "BİTMAP" görseller için geçerlidir dediğim yöntem.. Vektör değil...
Sanırım anlaşılmıştır şimdi...

Erkal COŞKUN

Hiç...
Uzman Üye
Tepki
470
@Erkan Nehir

Ben eğer çalışmada vektör yok bitmap var ise nasıl yapacağız dedim, sizde bana PNG diye birşey duydunuzmu dediniz? Yanlış yorumlamadım sanırım.

Burada amacımız bilgi yarışına ya da çatışmasına girmek değil, soru soran arkadaşa sağlıklı açıklamalar yaparak yol gösterebilmek. Önceki mesajlarımda da bahsettim, herkesin aynı sonuca ulaşan farklı yöntemleri olabilir. Yeterki doğru sonuca ulaşsın. Bahsettiğiniz yöntemi (kırpma diye tabir ettiğiniz) bende sıklıkla kullanırım. Transparan bitmap için ise PNG bence gereksiz. Transparan olacak ise TIFF en sağlıklısı ve tercih edilenidir. PNG kullanan için de iş yada obje öyle gelmiş ise yapacak birşey yok.

Amacım tartışmak ya da aksini iddia etmek te değil. Tatlı atışma için teşekkür ederim :)
Soru soran arkadaş umarım bu bilgiler arasından işine yarayanı bulmuştur.

Erkan Nehir

Uzman Üye
Tepki
53
@Erkal ÇOŞKUN
Tartışmadan alternatifler ortaya çıkmaz. :)
Elbette her uygulama için birden farklı yöntem vardır. Kişinin ilgi alanı, kullandığı program, alışkanlığı vs göre değişir.
Sıfırdan çizmektense bu bana daha kolay geliyor. Eminim bundan daha da pratik yapan arkadaşlar vardır.

Bir de örnek vereyim dedim. Shape tool vs toplam 5 dakikamı aldı.

Erkal COŞKUN

Hiç...
Uzman Üye
Tepki
470
Evet bu en pratik yolu alışkanlığı olan için... Bende kullanıyorum gerektikçe.

Tepki
26
@zynpNesnenin dış hatları çizilmiş ise 2-3 mm uzaklaştırmak için sadece contour efekti ile ölçü vermeniz yeterli. CorelDRAW X6'da contoru kenarlarını da dilediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz.

Tepki
2
kenalarlara baskes çizgisi verseydiniz daha düzgün çizgi olurdu bence
iyi forumlar..
Mutlu Tasarımlar

Yukarı Alt