Freehand'de Overprint seçeneğindeki hata (Resimli Anlatım)

Yaşar Karadeniz

Grafikerler.org
Altın Üye
Tepki
75
Arkadaşlar freehandde text ve fill (yazı ve dolgu) panellerindeki overprint hakkında nacizane bilgi vermek istiyorum:

Aşağıdaki linkten dersin videosunu izleyebilirsiniz

https://www.grafikerler.org/freehand-dersleri/15535-freehandde-overprint-isareti-videolu-anlatim.html

yukarıda resimde gördüğünüz gibi bilerek yada bilmeyerek işaretlediğiniz yada işaretlenmiş olan overprintli elementleri (objeleri) RIP'e gönderdiğinizde mavi backgrond üzerindeki dolguları sarı ve magenta dolgu olacak diye bilir ve beklersiniz fakat yanlış;

renkler bu şekilde çıkacaktır oradaki elementlerin (objelerin) overprint seçeneğinde seçili olması, seçili elementlerin (objelerin) altına gelen renkleri oymadan üzerine basması anlamındadır. Bu işlem (siyah haricindeki) tüm kullanacağınız renkler için geçerlidir. Aynı şekilde bu elementler gibi convert edip kullanacağınız textler (metinler) içinde geçerlidir. Bu seçenek işaretlendiğinde sarı rengin altını oyma mavinin üzerine bas, magentayı oyma mavinin üzerine bas anlamına gelmektedir, bu takdirde sarınız mavi ile birleştiğinde yeşil, magentanız mavi ile birleştiğinde, doğal olarak lacivert olacaktır. Buna istinaden kullanacağınız c:0/m:0/y:0/k:100 (siyah) dolgu yada convertli textlerinizde bu işaretin seçili olması siyahın üzerine basması, baskı esnasında ayarsızlık yapmaması için faydalı olacaktır.

Dokümanlarınızda bu seçenek ile seçilmiş (objeleri) element ve convertli metinleri görebilmeniz (görüntülenmesi) için edit menüsünde bulunan "preferences" ayarlarınızın aşağıdaki resimde görüldüğü gibi olmalıdır.

Çalıştığım firmada dışarıdan gelen hazır işlerde bunu defalarca gördüğümden ötürü nacizane sizlerle paylaşmak istedim umarım faydalı bir ders olmuştur, saygılar...​

User4

Forumdan Uzaklaştırıldı
Tepki
39
Çok yararlı güzel bir anlatım olmuş Yaşar bey, ellerinize sağlık teşekkür ederiz..

Ömer YILDIZ

Admin
Yetkili Kişi
Tepki
92
Anlatım için teşekkürler Yaşar bey, Görsellerin başkaları tarafından çalınmaması için sitemizin logosunu görsellerde kullanın lütfen.

Elinize sağlık.
+puan verdim.

Yaşar Karadeniz

Grafikerler.org
Altın Üye
Tepki
75
teşekkür ederim ömer bey, logo konusunda da sağolsun buse hn.da hatırlatma yapmıştı unutuyordum ne tesadüftürki sizin yanıtınızı okumadan evvel siteye son yüklediğim nazar değmesinde hatırladım ve uyguladım, saygılar...

Tepki
4
Overprint meselesi gerçekten önemli. Benim başıma gelmişti. Renk olarak değil de yazılarda işaretli unutmuşum. Şef'ten ilk fırçamı yemiştim..
güzel ders olmuş. Emeğine sağlık

Yaşar Karadeniz

Grafikerler.org
Altın Üye
Tepki
75
Süleyman bey uzun yıllardır ve halen büyük matbaa tesisinde bulunduğumdan, bende bugüne kadar yaşadığım ve gördüğüm eksiklikleri, ofset baskı tekniklerini baskı için firmalar tarafından hazır çalışma olarak gelen işlerde film ve baskı aşamasında gördüklerimi hatırladıkça paylaşmaya çalışıyorum. Aslında sadece obje olarak görüntüledim ama anlatım içersinde convertli metinler olarakta ifade etmeye çalıştım siz yaşanmış bir olayınız olduğundan fark ediyorsunuz lakin yeni öğrenen arkadaşlar adına yazılarla ilgili bir görsel de ilave etsem sanırım daha iyi olacak, saygılar....

Tepki
25
yaşar bey paylaşımınız için teşekkürler hiç duymadığım ve bilmediğim bişeyi öğrenmiş oldum tekrar teşekkürler...

Yaşar Karadeniz

Grafikerler.org
Altın Üye
Tepki
75
@Dilek Doğrusöz

Dilek hn. faydalı olabiliyorsam ne mutlu bana, her ne kadar bir kriz döneminden geçmekte olsakta her zaman maddiyatın değil, maneviyatında önemli bir unsur olduğu kanısındayım, buda bana büyük haz veriyor, inşaAllah daha ilerilere taşıyabilmek ümidiyle kolay gelsin, saygılar...

Yukarı Alt