Grafik tasarımcı için Diploma (Belge-Sertifika-Ehliyet) Gerekli mi? ( Tartışma )

Tepki
5
@M.Vehbi

@M.Vehbi

Çelişkiden bahsetmiştiniz bir yazınızda sanırım?
Bir atasözü de benden... Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu?
Katılmam ama sonuna dek, desteklerim diyeceksiniz sanırım...

M.Vehbi

Üye
Tepki
0
@Burak Güzey

@Burak Güzey

şöyle diyeyim isterseniz Burak Bey

ben çelişkilerimin olduğu yerde çelişkim var derim ama burada yine soruyu yanlış anlamış oldugumun farkına vardım..

ben soruyu yanlış anladığım için yanlış cevap vermişim
ben eger grafikerlik sınavı yapılacaksa katılırım neden katılmamayım
önceki cevabımı yazarken aklım neredeydi bilemiyorum ama bu perhize lahana turşusu fazla becede

özür dilerim

önceki yazımda da katılmam olan kısımları katılırım seklinde okuyun ozaman

yanlışımı gösterdiğiniz içinde ayrıca tesekkür ederim

saygılar

Tepki
5
Bunu bir polemiğe çevirmeyelim...
Bu sitede "M.Vehbi" arkadaşımızdan başka kimse yok mu?
Sorumu tekrarlıyorum...
Grafik Tasarımcı sertifikası vermek için düzenlenecek bir sınava girer misiniz? Neden?

M.Vehbi

Üye
Tepki
0
@Burak Güzey

çevirmeyeleim çevirmemesine ama neden böyle söylediğinizi anlamadım özür dilediğimi yazmak polemiğe çevirmek anlamına mı geliyor :S

Tepki
5
@M.Vehbi
İşte böyle bir yanıt yazma da ikili konuşmaya döndürüp konu başlığından uzaklaşmayalım diye söylemiştim ama olmadı...
"O soruyu ne olarak anladın?" diye sormadım o yüzden.

Kaldı ki en azından sen soruyu yanlış anlamış dahi olsan bir cevap yazma inceliği göstermişsin bunda özür dileyecek birşey görmüyorum, asıl ben sana teşekkür ederim...

Soruyu doğru anlayıp da cevaplamayan bu kadar kişi varken...

Konuyu daha fazla saptırmamak adına, eğer bir yanıtın olacak ise bana mesaj olarak at lütfen...

farukcagla

Grafik Öğretim Görevlisi
Tepki
23
@Burak Güzey

Burakcım,
Cevap gelmediğine göre 30.000 grafiker böyle bir sınava katılmak istemiyor, sonucu çıkıyor. Ama katılmayanlar sınav sonucunda elde edilecek sertifikanın nimetlerinden de yararlanamaz.

Bu sınavı kim yapacak? Bu sertifikayı verecek olan kurum!

O kurum kimdir? Nedir?

Grafikerleri temsil etmeye yetkili olup devlet nezdinde kabul edilmiş, çok sayıda üyesi olan Grafiker Birlik ve Dayanışma Kurumu gibi bir isme, bir statüye sahip kurum. Adı önemli değil.

Yeter ki ciddi olsun, sözü dinlensin. Bak o zaman işler nasıl düzeliyor!!! Bak o zaman millet sınava girip sertifika almak için can atacak. Şimdi herkes kenarda vaziyeti izliyor.

Öyledir bu işler. İlk kurşuna kadar bekler bizim millet, ilk kurşun patlasın bak, gerisi gelir.

Şimdi belgesiz, sertifikasız ekmek yiyen, iş bulan birisi niçin sınava girmek ihtiyacı duysun ki?

Belgeyi değerli kılmak için bilgi'yi değerli kılmak gerekir. Belge ile bilgi ilişkisi sağlıklı kurulmalıdır, bu gün diploma değersiz görülüyor, çünkü diplomalı grafiker diplomasız grafikerden daha acemi gözüküyor veya gösteriliyor.

Diploma denilen belgenin gösterdiği bilgi değersizse, burada önemli sorunlar var demektir. Mesela Eskimoca konuşma belgesine sahip birisinin bu belgesi ve bilgisi Türkiyede beş para etmez. Ama Türkiyedeki Eskimo ülkelerine mal satan bir şirkette çok para eder.

Demek; belge ve bilginin hangi pazar içinde değerlendirildiğine bakmalıyız.

Eğer bilgisayar kullanan herkesi grafiker kabul eden bir pazar varsa ve bu pazarda belge geçerli değilse bilgi geçerli olmalıdır.

Peki bilginin düzeyi nasıl ölçülecektir?

Yapılan işlerle ortaya konulan tasarımlarla...!

Peki bunların iyi veya kötü olduğuna kim karar verecektir?

Müşteri !

Eğer böyle derseniz, belge gerekmez. Çünkü böyle olursa grafikeri müşteri yönetir, fiyatı da müşteri belirler.

Eğer grafikerin patronu belirler derseniz, böyle olursa da grafikeri patron yönetir, grafiker ücretini de patron belirler, 10 program kullanan grafikeri 1 program fiyatına çalıştırır. Grafikeri ucuza çalıştırırır, müşteriye de ucuz fiyat çeker. Grafik mesleği ucuzlar, fiyatı ve kalitesi düşer.

Grafikerin değerini ve yaptığı işin kalitesini üniversiteler belirleyemiyor hale gelindiyse ki bence gelindi, o halde bunu kurslar veya özel dersaneler yapmak zorundadır... Onlar da tasarım sertifikası değil, program sertifikası veriyorlar. Grafikeri sadece program uygulayıcısı olarak görüyor ve gösteriyorlar.

O halde; grafikerin kalitesini veya grafikerin yaptığı işin değerini grafikerin kendisi ölçerse grafiker kendi yönetim hakkını başkasına devretmemiş olur. Grafiker grafikeri yönetmeli, grafik tasarımın ve tasarımcısının değerini grafiker örgütleri biçmelidir.

İşte yine lonca kavramına geri döndük.

Bu sınavları da bu belgeleri de grafiker meslek örgütü organize ederse grafik piyasası düzelir, ak koyun kara koyun belli olur, taşlar yerine oturur, hak yerini bulur.

Burakcım bilmem anlatabildim mi?

Tepki
5
3 haftadır ben de hergün girdim ve özellikle şu soruya bir yanıt var mı diye baktım... Ne yazık ki yazan kişi siz oldunuz, zaten sertifiklara sahip olan siz... Bu basit soruya verilebilecek o kadar çok farklı yanıt var dı ki... Verilen yanıtların çok şaşırtıcı(ve yararlı) olacağını düşünmüştüm... :(

U

unknownillustrator

Misafir
konunuz tam anlamıyla alaylımı mekteplimi sorusu olmuşş faruk bey.
ben sorunuza söle bie yazı yazmak istiyorum.
42 yaşındayım
13 yaşında meslekle tanıştım. teblacı olarak bu mesleğe giriş yaptım.
ustam oldukça yaşlı idi tamamıyla mutfaktan gelme yani pratikte değilde uygulamadan gelme idi ustam
haliyle bende öyle yetiştim 17 - 18 yaşlarıma geldigimde baya hatırı sayılır ustalar arasına girmiştim.
rapido ile aydınger üzerine çizimler yapardık. yada letrasetle yazılarımız dizerdik. o zamanlar tabelacı diyince aklınıza sadece tabela yazan kişiler gelmesin. dergide hazırlıyorduk tabelada yazıyorduk tshört de basıyorduk.
afişde yazıyorduk. bunların hepsi kabaca adı tabelacı idi zamanla reklamcı oldu.
24 yaşımda dgsa kazandım resim bölümünü zevkle okuyarak okuluda bitirdim.
suanda yaşım 42
kafanızı şişirmeyim söle sölemek istiyorum.
üniversitelerde verilen bilgiler nerden gelmiştir?
o bilgileride hazırlayan keşfeden yaratanlar okul mokul okumamışlar.
bir leonardoda anatomiyi matematige böldüğünde üniversite mezunu deildi.
kısaca şöle söleyim büyük ustaların nerrden geldigini herkes bilmez geçmişi araştırmaz
bugun hayatımızda üniversite diye bir kurum var.
üniversite tabiki çok kalite bilgiler verir insana tabiki lamasını bilene.
yalnız o bilgilerinde alaylı deneme yanılma yöntemiyle ulaştıkları bilgiler oldugunu bilmek lazım.
iş bu esnada ustanız yani eğitim aldığınız kişi önemlidir. egerki sizi eğiten kişi size doğru bilgileri empoze etmişse okumanıza gerek yok. diplomayada gerek yok işi öğrenmek için. ama günümüzde. diplomamnın ticari hayatta cok önemi var. buda kesin.
aslında cok derin konu uzun uzar yazmak rahat rahat komuşmak tartışmak var ama heralde ihtiyarlıyorum artık yazıyı yazaken yazdıgım konun içerigini unutuyorum :)

farukcagla

Grafik Öğretim Görevlisi
Tepki
23
@Burak Güzey

Eeee, grafik sanatı kültür sanatıdır, grafiker kültürlü olmalıdır diye boşuna demiyoruz Burakcım.

Onun için ben grafikerin kültürlüsünü ve tasarım yapanını severim dedim, bir kişi bile helal olsun demedi.

Ezilen grafiker aptal grafikedir ifadesini okuyorlar yine ses çıkmıyor.

Ben; yanınıza oturan müşteriden rahatsın oluyor musunuz diye konu açıyorum, tık yok.

Ya millet tatilde, ya da burada grafiker yok.

Heyyy, bedava klip art var indirmek isteyen var mı desek yine de cevap veren olmaz mı acaba?

-----------------

Unknown illustrator kardeşime,

Daha dikkatli okursanız; alaylı-mektepli konusu olmadığını anlayacaksınız. Hele "tam anlamıyla " alaylı mektepli konusu olmuş diyorsunuz, bence daha dikkatli okuyun.

Üniversiteler bu belge-bilgi ilişkisinde çuvalladılar diyen kişiye tam anlamıyla alaylı mektepli konusunu yazmışsın demek haksızlık değil mi?

Üstelik grafik diplomasını grafiker versin demek, alaylı-mektepli ayrımı olmadan grafiker denen kişi kendi kendinin kalitesini ölçsün demek değil midir?

Bunu göremeyip beni nasıl öyle değerlendirdiniz, üzüldüm. Kaldı ki ben de hem alaylı hem mektepliyim, bu sitedeki bir yaşlı grafikerden anılar başlıklı yazılarımı okuyunuz.

U

unknownillustrator

Misafir
@farukcagla

clipart :)
bu güne ladar clipart kullanmadım yetiştirdiğim kişilerede asla tavsiye etmedim ve yanımda çalışanlarada asla kulandırmadım.
yazılarınız fikirleriniz hoşuma gitti faruk bey;
mesleginizi layıkıyla yapan bir arkadaşımız olduğunuz belli.

mesajınızdada yazdıgınız gibi beleş clipart var deseydiniz konu başlıgınızda inanın rekor kıaradı konu :)

Yukarı Alt