Grafikerliği NEREDE ve NASIL BİR EĞİTİM alarak öğrendiniz?

farukcagla

Grafik Öğretim Görevlisi
Tepki
23
@m.emre cengiz

Sn. Emre Cengiz,

Kursun adını söylüyorsunuz, ama üniversitenin adını söylemiyorsunuz, neden?

Üniversitede tasarım eğitimi aldığınızı belirtiyorsunuz, peki Bilge Adam'da ne eğitimi aldınız?

Tepki
0
farukcagla bey ben bu işi 10 senedir yapıyorum bilgeadam da 1 yıl web grafik eğitimi aldım..

eğitim amaçlı değil gelişme amaçlı cidden faydasıda oldu..

üniversite istanbul üniversitesi görselk sanatlar fakultesi...söylemeyecektim fakat söyledim

şuanda 3 yerde eğitmen olarak çalışıyorum+dergide freelans çalışmaktayım..

Tepki
5
Ben 2001 Yılında Üniversiteden mezun oldum(Grafik Bölümü değil) ve Tanıdık birinin Matbaasında (ki kendisi Güzel Sanatlar mezunu ve de Matbacılığı Uzun yıllar yapmış bir kimsedir) Freehand 7 programını öğrenerek başladım... Benim şansıma(ben öyle düşünüyorum) sadece bilgisayar üzerinde çalışmadım, aglandizör de kullandım, karanlık odada film de bastım, banyo ettim, montaj masasında elle montaj da yaptım, ustam sağolsun... Daha sonra o matbaa kapandı ve ben daha sadece MAC ve PC operatörü iken, birden grafiker etiketi ile yeni bir matbaada(aslında mekan aynı ama sahibi farklı) çalışır buldum kendimi.(Ondan öncesini staj gibi düşünüyorum) Artık sadece internet, kitaplar ve etrafta gözümün gördükleri ile yetinmek zorunda idim... Grafikerlik ile ilgili bir kursa vb... gitmeyi hiç düşünmedim, çünkü ben de çevremden(sizinde ifade ettiğiniz gibi) bu kurslarda sadece program öğretildiğini duymuştum.... Bilgisayara biraz yatkınlığım olduğundan, bu tarz programları biraz kurcalayarak, netten araştırarak, bir bilene sorarak(bunu bulmak zor oluyor bazen :D) işimi görecek kadarını öğrenebiliyorum...
Kendimi "Grafik Tasarımcı" olarak adlandırmak pek istemiyorum, her ne kadar ne olduklarını bilmesemde tasarım esnasında bazı eksiklikler hissediyorum. Hafızasını kaybeden bir insan, neyi unuttuğunu bilemez; benim farkım neyi unuttuğumu değil neyi bilmediğimi bilmiyorum.
Sizin çizdiğiniz bu tabloya göre bu boşlukların ne olduklarını bulup bunarı doldurmak Türkiye şartlarında oldukça zor görünüyor... Umarım gereksiz ayrıntılar ile sizleri sıkmamışımdır... Saygılarımla

farukcagla

Grafik Öğretim Görevlisi
Tepki
23
@m.emre cengiz

Sayın m.emre cengiz;
İstanbul Üniversitesinin web sitesine girdim. Orada fakülteler bahsinde GÖRSEL SANATLAR FAKÜLTESİ diye bir madde göremedim. Aşağıdaki maddelerin arasında yoktu;
İstanbul Tıp Fakültesi
Hukuk Fakültesi
Edebiyat Fakültesi
Fen Fakültesi
İktisat Fakültesi
Orman Fakültesi
Eczacılık Fakültesi
Dişhekimliği Fakültesi
Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
Mühendislik Fakültesi
İşletme Fakültesi
Veteriner Fakültesi
Siyasal Bilgiler Fakültesi
İletişim Fakültesi
Su Ürünleri Fakültesi
İlahiyat Fakültesi
Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi
Bir yanlışlık olmasın? Ben yanlış mı gördüm acaba?
Ayrıca Görsel Sanatlar Fakültesi olarak değil de Güzel Sanatlar Fakültesi olarak ifade ediliyor sanıyorum. Görsel Sanatlar Bölümü ise tıpkı sinema bölümü gibi Güzel Sanatlar Fakültesinin alt birimi oluyor.

Bu listede adını göremediğim fakülteyi hangi yıl bitirmiştiniz? Görsel sanatlar fakültesinde hangi dersleri aldınız? Hangi hocalardan?

İsmail Ev

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
1
İlkokul 5. sınıfta farkedilen resim yeteneğim, daha sonra cevrenin de teşvikiyle gelişmeye devam etti. Okulumu temsilen katıldığım yarışmalarda çeşitle dereceler almam; öğretmenlerim tarafından da takdir edildikçe, daha çok çizmeye başladım. Önce bir kuyumcu imalatçısının yanıda desinatörlük yaparak okul harçlığımı çıkartmaya başladım. Bu arada babamın esnaf komşularının tabelalarını yaparak fırça kullanmayı geliştirdim. Tabela yaza yaza harflerin temel yapısı hakkında fikir sahibi oldum. Okul yıllığı için yaptığım hazırlak ve baskı sorumluluğu ile uğraşırken kendimi matbaanın içinde buldum. 1980'de başladığım, normal okullara göre %50 daha fazla dersi olan İmam Hatip Lisesi'nden mezun olduktan sonra çevrenin hayretler içinde kalmasına rağmen 1987 yılında Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Uygulamalı Sanatlar Bölümü Grafik Anasanat Dalı'na başladım. Daha 1. sınıfta Bir reklam ajansında ilkokul ünite dergisi resimlemeye ve eski usül pikaj yapmaya başladım. Son sınıfta ise bağımsız olarak başka bir ilkokul ünite dergisinin tamamının resimleme işini üstlendim. Küçük yaşlarda ortaya çıkan ve yavaş yavaş gelişen yeteneğim, istek ve çalışmayla gelişti, şekillendi. Üniversitede teorik olarak bir temele oturdu. 1991 yılından bu yana da edindiğim tecrübelerle beslenen grafikerliğim, halen yeni bilgilerle zenginleşmeye devam ediyor.
Öğrenmem gereken daha çok şeyin olduğuna inanıyorum.

Tepki
5
1996 ve 2001 yılları arasında İstanbul Üniversitesi nde (Beyazıt Kampusü) Güzel Sanatlar Fakültesi vardı, şimdi kapanmış olabilir... Ben Fen Fakültesi mezunuyum ama ilk sene seçmeli ders olarak vermişlerdi... "Güzel Sanatlar" ı

farukcagla

Grafik Öğretim Görevlisi
Tepki
23
@Burak Güzey

Burak bey;
Konuyu netleştirmek için soruyorum, yanlış anladıysam lütfen düzeltiniz;
-İst. Üniv. Güzel Sanatlar Fakültesi Mezunu değil, Fen Fakültesi Mezunusunuz.
-Güzel Sanatlar dersini ilk sene seçmeli ders olarak aldınız, daha sonra almadınız.

Doğru mu anlamışım?

Şimdi asıl sorum şudur;
-SEÇMELİ olarak aldığınız Güzel Sanatlar dersinde GRAFİK SANATI ile ilgili ne öğrendiniz?
-Bu aldığınız derse GRAFİK TASARIM DERSİ diyebilir misiniz?
-Asıl Grafik Tasarım eğitimini önceki mektubunuzda belirttiğiniz gibi piyasada ve kendi özel çabalarınızla mı aldınız?

Teşekkür ederim.

Tepki
5
@farukcagla
Doğru anlamışsınız...
Ne yazık ki hiç birşey öğrenemedim, hoca gelmedi hiç... Şaka gibi ama doğrusu bu... Dersin adı var kendi yoktu ne yazık ki... :( Yani 96 senesi o bölümün belki de kapandığı ya da kapanmak üzere olduğu sene idi, o zamanlar çok ilgim olmadığından pek takip etmedim açıkçası...

barisow

Üye
Tepki
0
2008 Yılında Anadolu Teknik Lisesinden mezun oldum. Yazılım üzerine egitim aldım ama tasarım benim çalışmayı arzuladıgım bir alandı ve lise dönemlerinde de kendimi geliştirmek adına kara kalem çizimler yapıyordum. Çevremde beni yönlendiren insanlar olmadı. Mezun olur olmaz freelance çalışan bi abimin yanına gittim. İlk zamanlar onun bilgisayar hakimiyetini takip ettim. Klavyeye mause tasarım alanındaki bakış açısını... Şuan İstanbul Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulunda okuyorum ve yıl 2009 bu zaman sürecinde kendimi abimin yanında geliştirmeye çalıştım. Ögrenmem gereken daha bir çok şeyin oldugunu biliyorum ve bunla riçin en hızlı ve en saglam adımları atmaya çalışıyorum. Bu amaç ugruna ilk defa bir reklam ajansına yardımcı grafikerlik adı altında girmek istedim. Hiçbir şekilde ücret beklentim yoktu sadece birşeyler ögrenmek istiyordum. Ama kısmet olmadı. Şu an birşeyler ögrene bilmek için elimden geleni yapıyorum. Bana yardımcı olabilecek bir yer bir şirket bir ajans ne olursa ücret beklentisi olmadan çalışmaya razıyım. Hersabah uyandıgımda yeni birşeyler ögrenecek olmanın heyecanıyla uyanıyorum.

Tepki
0
Photoshop'u öğrenmeyi çok istiyordum, öyle bir merakım vardı.. 2005 yılında Bakırköy Halk Eğitim Merkezi'nde Grafik-Tasarım kursuna gittim. Kurs bittikten sonra internetten grafikerlik ile ilgili internet sitelerine bakıp yapılan çalışmaları deneyerek, yapmaya, öğrenmeye çalışıyorum. Grafiker olmayı çok istiyorum ama öğrenmem gereken çok şey var.

Yukarı Alt