İyi Bir Tasarım Yapmak İçin Neye Sahip Olmalıyız?

Serkan Baysal

Altın Üye
Altın Üye
Uzman Üye
Tepki
76
Herkez az çok tasarım yapar. Ama gerçekten iyi tasarımlar için neye sahip olmalıyız? Katılımınızı bekliyorum. Saygılar..

Serkan Baysal

Altın Üye
Altın Üye
Uzman Üye
Tepki
76
Bence iyi bir hayal gücüne sahip olmalıyız. Tasarım yapmakta kesinlikle kabiliyet ister. Program bilgisinide unutmamak lazım değilmi. Yolları bilip, araba kullanmayı bilmemek olmaz :D

Buse Türüdü

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
103
Bence tasarımcı olmak için, öncelikle kabiliyet gerekiyor, düşünce sistemi ve hayal gücü de şart tabi... Bunlara ek olarak tasarımcı olabilecek bilgilere sahip olmak gerekir, bu işi yapacağınıza dair belgeler olması gerekir.. belgelerden kastım şu: tasarımcı olmak isteyenlerin yaptığı çalışmalar! eğer yaptığı çalışmalar, tasarımın içine giriyorsa ve kendini geliştirirse Neden tasarımcı olmasın ki?

Serkan Baysal

Altın Üye
Altın Üye
Uzman Üye
Tepki
76
Yeni başlayan arkadaşların kendilerini bazı konularda yetiştirmeleri ve geliştirmeleri gerektiğine inanıyorum.

Ne kadar çok araştırma ve inceleme yaparsanız hayal gücünüz ve tasarım kabiliyetiniz o kadar artacaktır.

Mutlaka takıldığınız yerleri sorunuz. Tekrar tekrar sorunuz gerekirse. Bilmemek değil öğrenmemek ayıptır.

Yaptığınız işi önce siz beğenin. Siz beğenmezseniz kimse beğenmez.

Saygılar..

adobegirl

Üye
Tepki
2
sizlere katılıyorum, hayal gücü nün yanı sıra programlarıda iyi bilmek gerekir diye düşünüyorum. program bilgisi yoksa hayal gücü bi işe yaramaz. öncelikle progamı öğrenmek lazım daha sonra hayal ettiğimiz şeyi tasarıma dökmektir.

Tepki
100
genel anlamada sorulmuş bir soru.
neden mi? tasarım deyince bizim aklımıza grafiktasarım. yada digital ortamlarda hazırlanan bir takım görsel ve teknik döküman akla gelir.
ama aslında bu böyle değildir.
tasarım genel bir kavramdır ve digital ortamda başlayıp matbaada son bulmaz.

bir çömlek ustası yada bir cam fabrikasında çalışan işçi bile tasarım yapabilir.
dünyada kalıcı tasarımların en akla geleni hangisi diye sorsam, ben; cococola şişesi derim.
yapılış itibari ile kalem kağıtla başlayıp sonradan şekil bulmuştur.

bir mobilya ustası digital ortam yardımı olmaksızın çok güzel tasarımlar ortaya koyabilmektedir.

şimdi burada anlattıklarımızın çoğunu günümüzde digital ortamlarda tasarlıyoruz.
hatta tamanını tasarlayabiliyoruz dersek yanlış olmaz.

günümüz şartlarında çok iyi bir program bilgisi yanısıra kişinin bu doğrultuda bilgi ve beceriside göz ardı edilemez. bu konuda söylenecek en net şeyde budur.

Tepki
59
@emine_x4

aynen katılıyorum dedıklerınıze tasarım yapmak ıcın elımızde bol bir malzeme olması gerek malzeme derkenken desen yada fon grafık her ne uzerınde tasarım yapıyorsak mobılyada comlektener ne yapıyorsak yanı tasarım ıcın ıyı bır alıntımız olması sart kafadan yaparken bile dusundugumuz model olan bır model biz sadece onu nasıl gormek ıstıyorsak oyle tasarlıyoruz yanı ıyı bır modelımız olucakkı ona gore tasarlıyacagız

doghan

Üye
Tepki
1
forum grafikerlik üzerine olduğu için yazacaklarım grafik-tasarım üzerinedir.

öncelikle unutulmamalıdır ki "Tasarım yapılır, program öğrenilir."

1.si hayal gücü
2.si renk uyumu
3.sü program bilgisi

sadece 3.sü olanlar için
başlarında bu işten anlayan birileri olmalı ve yön vermeli diye düşünüyorum

saygılar....

Batuhi

Üye
Tepki
0
Bence hayalgücü, mukemmel bır hayalgucune sahıpsenız tek bır aracla bıle muazzam seyler cıkarabılırsınız ...:) benım dusuncem :)

Tepki
0
kabilyt ve hayal gücü olmalı basta.yani hayal gücünnün geniş olması lazım.bence biraz clgın ruhlu olmk gerekr:D ben mesela öyleyim.acayip seyler yaparım kendime.:D

Yukarı Alt