Kuma yazılan yazı ( resimli anlatim )

yaprak

Üye
Tepki
0
Konu: Boş bir Photoshop sayfasında, kum dokusu oluşturarak ya da bir fotoğraf bularak, yazı yazma efekti oluşturma

Merhabalar,
Öncelikle arap-kadri nin verdiği o küçük ipucuyla başladım.Açtığım dosyaya renk olarak #A9834F rengi ile doldurdum. Daha sonra Filter-Add Noise- Amount:77 uyguladım.(uniform ve momochrome seçili) Böylece kum dokusunu hazırladım.

Text ile üzerine istediğim yazıyı yazdım ve kum dokusunu yazıyada yükledim. Textin bulunduğu layer seçili iken İnner Shadow, İnner Glow ve Satin efektleriyle oynayarak yazıya parmakla yazılmış hissi verdim. Farklı bir layer açarak Line Tool u seçip ayak izlerini yaptım ve kum dokusuyla doldurdum. Aynı layerda iken Drop Shadow ve Inner Shadow efektleriyle oynadım.Böylece hem ayak izlerine, hem de çevresine gölge vererek hafif ıslak kuma basılmış izlenimi yarattım.
Daha sonra Lasso Tool u seçerek ıslak kumu çizdim ve içini # 7C603A rengiyle doldurup tekrar Filter - Add Noise den kum dokusunu verdim ve opacitiy lie oynayarak arka yazının görünmesini sağladım.Tekrar yeni bir layer açtım, Lasso Tool ile bu sefer su birikintisini çizdim ve içini hafif mavi renk ile doldurup opacity ile açtım.Outer Glow, Inner Glow, Bevel and Emboss ve Gradient Overlay efektleriyle oynayarak küçük dalgalarıyla suyu oluşturdum. Ortaya gördüğünüz resim çıktı. Ne diyebiliirim ki; Kumsalda Olmak Vardı...

Selamlar..İlk önce belirteyim ki "kuma yazı yazmak" konusu gerçekten ilginçti ve birazda zordu.. Neyse şimdi yaptığım resmi açıklamaya çalışayım: Kum ve denizden oluşan sahili internet buldum.. Magnetic Lasso ile kumu ve denizi ayırıp ayrı layerlara kopyaladım.. Kum layerının Opacity'sini 75 yaptım..
Text Tool ile "Nokia" yazısını yazıp Render ettim ve bu Nokia Layerini kum ve deniz layerlarının arasına sürükledim.. Sadece kum olan layerda kumun üzerinde Kare Seçiciyle (Rectangular Marquee Tool) belli bir büyüklükte (büyüklük çok önemli değil) yer seçip Edit>Define Pattern 'e tıkladim.. Text layerındayken yazıyı Magic Wand Tool ile seçtim ve Select>Modify>Expand "1" değerini verdim.. Delete'e basarak yazının içini sildim.. Edit>Fill>Contents yapıp yazıyı kum şeklinde doldurmuş oldum..
Daha sonra Text Layerına gelip sağ klikledim ve Effects menüsünü açtım.. Burda da sadece "Bevel and Emboss" u aktif hale getirdim.. Style'ı Pillow Emboss yapıp Down'u işaretledim.. Güneşin resmin üst kısmından geldiğini düşünerek Angle'ı 52, Blur'u ise 4 e getirdim..Yine aynı menude Highlight rengini de kum rengine yakın bi renk aldım.. ve OK ledim.. Güzel oldu fakat biraz kusursuz olduğunu düşünerek Smudge Tool ile Opacitysi 80 iken küçük bir brush ile yazının kenarlarını bozdum.. Evet şu an kusursuz değil :) İyi çalışmalar...

Merhaba; Öncelikle yazının S.O.S olduğunu görüyor olmalısınız... Tabiki manzara
önemli değil orada önemli olan sadece sahildi... Denizi sadece effecteler yardımı ile güzelleştirdim ama Sahil tamamen bana aittir,başka bir sahilden ton ve bazı effectleri ton çubuğu ve rubber stamp tool yardımı ile alarak sahili oluşturdum...
Sonra ayrı bir layer'a airbrush ve smudge tool yardımı ile dalganın gittikten sonra bıraktığı şekli oluşturdum ve lighting effect ve bazı layer effectler yardımı ile gölgeleri ayarladım... Bu iki layer'ın arasına yeni bir layer açarak paintbrush ile S.O.S yazdım ve layer effectlerle (drop shodow,inner bevel) kuma kazınmış bir laye haline getirdim. İki layer arasında kalan bu yazının alt kısımlarını eraser tool ile silerek yazıyı tamamladım ve ortaya çıkan resim bu işte...

Öncelikle çalışmak istediğim dosyayı R:200 G:167 B:110 rengi ile doldurdum, daha sonra bundan daha koyu renk olan R:91 G:55 B:20 rengi seçtim ve Add Noise filtresini uyguladım, burda dikkat etmenin gereken fazla Noise eklememek çünkü bu kötü bir görüntü oluşturuyor.
Add Noise işleminden sonra layer 'ı duplicate yaparak ikinci bir layer elde ettim. Bunuda 'Brush Strokes' filtreleri ile farklı kombinasyonlar denedim. Bunun amacıda kum üzerinde girinti çıkıntıları oluşturmak opacitiy ayarlarını 100 degeri yerine 50 nin altında degerler tutmak gerekli daha sonra bu layer'ıda duplicate yaparak çogalttıktan sonra bu layer ı invert ettim ve biraz ıslak kum umuz oldu... Ve bir önceki layer ı da tekrar duplicate ettikten sonra opacity ayarlarını oynıyarak istedigim renk tonunda kum u elde ettim.
Type Tool kullanarak uygun gördüğüm font ile yazımı yazdım dikkat etmemiz gereken nokta ilk seçtigimiz renk ile yazıyı yazmak ve render layer yaptım. Bu yazı yazılmış layer ı istedigim sonucu elde etmek için mevcut fontla yazılmış yazının bazı yerlerini sildim. Ve Bevel and Emboss efektini kullanarak yazıyı
kumun içine gömdüm. Water paper uygulagımda yazının rengi beyaz oldu ve emboss efekti hala duruyordu :)
sonra bu beyaz alanları seçtim ve yazısız olan bölgeden copy yaptım, seçili alan içine paste into yaptım... artık kum içine gömülmüş bir yazım vardı... Su için yeni bir layer açtım renkleri mi açık ve biraz daha koyu mavi seçerek bu yeni açtığım layera Clouds efeftini uyguladım. Daha sonra da Glass efekti ile bunu su haline getirdim. opacitiy ayarlarınıda düşürerek alttaki kumun da görünmesini sagladım bu layer ı da istediğim gibi silerek son halini verdim... Ve son olarak bir de resmim deniz oldugu tam olsun diye birde deniz yıldızı ekledim...

Tepki
0
çok güzel bi anlatım bu büyük başarınız için sizi kutlarım ayrıca ders için de teşekür ederim (efem):D

Yukarı Alt