Lpi ve Tram arasındaki fark nedir?

SiDe

Üye
Tepki
0
Selam Arkadaşlar aranıza yeni katıldım burda tecrubeli arkadaşların olduğunu gördüm.

Benim kafamı karıştıran bazı şeyler var.

Lpi nedir tram nedir.

Emprime baskıda 45 48 53 50 55 60 tramları kullanılıyor genelde.

Bizim tram dediğimiz Lpi değerlerimi yoksa tram değerlerimi .

Elimden şöyle bir tablo var film baskı için aldığımız Epson makinanın programı wasatch ile gelen burdaki değerler ne olmalı.

Tablo
20 LPİ - 8 Tram
25 LPİ - 10 Tram
35 LPİ - 14 Tram
40 LPİ - 16 Tram
45 LPİ - 18 Tram
50 Lpi - 20 Tram
60 Lpi - 24 Tram
70 Lpi - 28 Tram

Bu programda verilen tramla photoshopta verilen tram aynı çıkmıyor hepsi birbirine karıştı .

Birde photoshop tramlarken çözünürlük neye göre ayalanıyor ve photoshop taki tram değeri LPİ mi oluyor bu konuda biraz tecrübesizim kabul :eek:

Bu Konuda Bilgili ve Tecrubeli Arkdaşlar Lütfen Yardım Şimdiden Teşekkürler.
(Özellikle nofear bu konuda çok tecrubelisin açtığın konulara inceledim başarılar.)

Erkan Nehir

Grafik Tasarımcı & Ressam
Uzman Üye
Tepki
54
@Murat Güler
Sanırım Emprime baskı terimleri biraz farklı. Emprime konusunda deneyimli arkadaşlar yardımcı olabilirler.

SiDe

Üye
Tepki
0
Biraz karışık bir konu galiba emprime baskıda tecrubeli Desinatör arkadaşlar lütfen yardım ...

Ömer YILDIZ

Admin
Yetkili Kişi
Tepki
92
Merhaba,
Lpi pixel demek, örneğin 20 lpi dediğin zaman 10 inçlik bir alana 8 değerinde eşit tram atar
yani bizim kullanmayacağımız bir yol bu... 150 lpi aşağı yukarı 2400 dpi ye denk gelir. Tramlarınızın aynı olmamasının sebebi bundan kaynaklanıyor

150 lpi de tram veren makina blur cıkartır içindeki pixelleri göremezsiniz, sizin yapacağız şey, lpi ye kafanızı fazla takmamak olacak.
Kendi işinizi kendiniz göreceksiniz. Photoshopda manuel yaparsanız daha sağlıklı sonuçlar elde edersiniz.
Photoshopda 300 dpi bir desende 50 lik tram 25 lik ya da 45 lik açı ile tramlarınızı sağlıklı bir şekilde alabilirsiniz.

SiDe

Üye
Tepki
0
Teşekkürler . Ömer Yıldız
Ama Şöyle var Bir Şirketim O kadar para sayıp (2000 tl olması gerek :) )rip programı aldı bir işe yarıyordur bir farkı vardır diye düşünüyorum :)
Photoshopta tramlanan iş ten bir farkı olması gerekir bence bu programın tramladığı işin .
Lpi olayınını çaözdüm arkadaşlar Lpi bizim fotosopta verdiğimiz değerle aynı değer.
Bizim 50 tram dediğimiz 50 lpi :)

Yukarı Alt