Matbaa da grafiker, insan mi makine mi?

şahrud

Üye
Tepki
4
xblack sana şurda katılıyorum tasarım ücretini yazarsan mücellit ücretini de yazman lazım çünkü makina bastıktan sonra mücellithanede birsürü işlemden geçiyor hepsini ayırmak lazım bunuda bu şekilde faturaya yansıtmak mümkündeğil
yeterki emek hırsızlığı hakkımızın verilmesinde olmasın yeter fatura yazmış yazmamış öenmli değil müşteri bilmesin patronla ben emeğimizin büyüklüğünü bilelim yeter.

xblack

Üye
Tepki
34
Lakin ilk konuşmamda da belirtiğim gibi bu sektöre dışarıdan girenler sayesinde ne mücelliti kaldı ne grafik tasarımı Hatta ve hatta baskı ücretini dahi tam anlamıyla hesap edemiyen meslektaşlarımız var. İşin hangi aşamalardan hangi sürede kendine neye mal olacağını bilmeyen meslektaşlarımız var. Bunun nedeni ney peki; Bir işyeri kurarken yeterli denetleme yapılıyormu. Hayır. Ustalık belgesi aranıyor gibi bir işyeri kurulanda. Bu belgeler neye göre veriliyor bilgisi olan varmı. Benim var 1 hafta içinde alabilirsiniz. Sınavı dahi yok. Bu işyerleri nasıl denetlenecek peki? Bu sistemler değişmediği sürece kusura bakmayın ama ben 50 - 60 yıl ömrünü mesleğine vermiş. İki üçtane çapulcu yüzünden nefret ederek bu gün mesleğini bırakma safhasına gelmiş meslektaşlarımı görmek istemiyorum. Bu tür konulara bir an evveli bir müdahale ve bir çare bulunmasını beklerim.

Arzu ULUIRMAK

Art Director
Tepki
14
@xblack

Ajansçılık diye bir meslek olamaz zaten... Reklam Ajansları bir sektördür.. Var olan meslek grafikerliktir... Matbaacılık ve Reklamcılık birbirinden ayrı fakat bağlantılı iki sektördür...

Ayrıca, Bahsettiğiniz harman çekmek, cilt yapmak, lak atmak, selefon yapmak, Kesmek biçmek bunların hepsi matbaacılığa dahildir. Tabiki aynı faturada kesilecek... Fakat Grafikerlik tamamen ayrı bir meslektir...

Matbaacı arkadaşlar müşterilerine teklif verirken tasarım ücretini ayrı gösterirler.. Fakat faturada nedense bir keserler...

Tabikide grafiker matbaayı bilmeli fakat tasarım yapabilmek için değil, teknik bazı bilgilere sahip olmak için... Grafiker grafikerdir, ama çoğu matbaada çalışan malesef grafiker değil operatördür. Kendini grafiker zanneden öyle şartlandırılmış insanlardır. Burada olayı kişiselleştirmek yanlıştır. Yanlış yapan meslektaşlarımız değil, onları buna iten piyasa şartları ve patronlardır...

Böyle oluncada çevremizdeki görsel kirliliğin önüne geçmek malesef mümkün değildir...

Sizin ajansları kabul etmemenizin nedeni eski dönemlerde matbaa içinde çalışan mürettiplerin ve entertip dizgicilerinin matbaada çalışması herşeyin matbaa içinden çıkmasıdır... Fakat unutmayınızki o kişiler de sadece operatördür. Tıpkı şimdiki mac operatörü gibi...

Tasarımcılık yine ayrı birşeydir. Evet o dönemde ressamlarda matbaada işin başında durmak durumundaydı.. Klişelerin güneş enerjisiyle şiştiği dönemlerde kazan klişeyi tam alamadığında resmin gölgesinde hata olur, ressam makinanın başında ustaya pamuğu suyla ıslatıp kazanın neresine süreceğini söylemek zorundadır ki... kazanın o bölümü suyla şişsin ve klişeden boyayı alabilsin... Şimdiki teknolojide buna gerek yokki..

Herkes kendi işini yapsın lütfen...

xblack

Üye
Tepki
34
@Arzu Uluırmak

Sanırım ülkemizdeki matbaaların %95'inin tasarım depertmanı mevcuttur. Ayrıca diğer mesajımı okumadan yazdınız galiba. Baskının dahi hesabını yapamayanın, Grafik tasarımın ücretini yapacağını sanmıyorum. Matbaa grafikerliğide diğer saydıklarınız gibi Matbaacılığa dahildir. Kaç matbaa grafik tasarımını dışarıda yaptıyor? Uzun lafın kısası dönüp dolaşıp aynı yere varıyoruz. Herkes kendi iyi bildiği mesleğini yapmayışıdır. Grafik tasarımcılar dertli aslında Nedeni bir matbaa bir firmayı bağlamak adına o firmaya elinde mevcut bulunan grafikerin doğru yada yanlış yapması sonucunda kurumsal kimliğini filan hiç bir ücret talep etmeden bunu hizmet olarak sunmasıdır. Doğrumudur? Bana sorarsanız yanlıştır. Buna müşterinin müdahale etmesi gerekmektedir. Kalite ile doğru orantıdadır. Kaliteden anlayan varmı? Bana göre çok az. Talep Varmı? ekonomik krizin hat safada olduğu bir yerde sanırım yoktur.

Arzu ULUIRMAK

Art Director
Tepki
14
Kaliteden anlayan yoksa anlatacağız, Talep yoksa olacak... Ne yani, Nasıl olsa kaliteden anlayan yok, kalitesiz işleri yolla gitsin, Nasıl olsa kaliteye talep yok bizim insanımızda kaliteye layik değil boşveeerrrr kalitesiz olsun, alırım bir operatör dizdiririm gider... Bu mudur? Tebrik ederim...

Biz bu kafayla gidersek, hiçbiryere varamayacağımız kesin...

musss

Üye
Tepki
0
Kaliteyi anlatıyoruz, baskılarımızı gösteriyoruz, herkes çok beğeniyor ama fiyatı duyunca çok diyor. Matbaacının emeğinin karşılığını veren nerde? Zannediliyor ki düğmeye basmayla makine çalışıyor, baskı yapılıyor...

xblack

Üye
Tepki
34
Sanırım ülkemizdeki matbaaların %95'inin tasarım depertmanı mevcuttur. Ayrıca diğer mesajımı okumadan yazdınız galiba. Baskının dahi hesabını yapamayanın, Grafik tasarımın ücretini yapacağını sanmıyorum. Matbaa grafikerliğide diğer saydıklarınız gibi Matbaacılığa dahildir. Kaç matbaa grafik tasarımını dışarıda yaptıyor? Uzun lafın kısası dönüp dolaşıp aynı yere varıyoruz. Herkes kendi iyi bildiği mesleğini yapmayışıdır. Grafik tasarımcılar dertli aslında Nedeni bir matbaa bir firmayı bağlamak adına o firmaya elinde mevcut bulunan grafikerin doğru yada yanlış yapması sonucunda kurumsal kimliğini filan hiç bir ücret talep etmeden bunu hizmet olarak sunmasıdır. Doğrumudur? Bana sorarsanız yanlıştır. Buna müşterinin müdahale etmesi gerekmektedir. Kalite ile doğru orantıdadır. Kaliteden anlayan varmı? Bana göre çok az. Talep Varmı? ekonomik krizin hat safada olduğu bir yerde sanırım yoktur.[/quote]

@Arzu Uluırmak

Bu cümleden bunu anladıysanız ben sizi tebrik ederim. Tabiiki kalite çıtası yükselecek. Ama bu bir zincir gibi bir birine bağlıdır. Kalite nin yükselmesi nedemek? İşin malliyetinin yükselmesinin göstergesidir. İşin maliyetinin yükselmesi ekonomiye bağlıdır. Yaşadığımız ekonomik şartlar kalite aramamız için yeterlimi. Kalite anlayışını kim belirleyecek peki? İşten anlamayan müşterimi onu yöneltecek olan işletmecimi. İşletmeci gerekli eğitimi aldımı? İyi bildiği mesleği yapıyormu? İşletmeci kaliteyi biliyormu? Müşteri kaliteyi biliyormu? Kalite sadece grafik tasarımla sınırlımı? Kalite baskı ile bitiyormu? Kalite iş yerini bulana kadar eksiksiz yerine getirildimi. Kaliteli olduğunu gösteren belgeler mevcutmu? Kalitenin göstergesi olan belgeler neye göre alındı? Örneğin; Dünyaca ünlü bir markanın Fabrikasını Çine taşıması o firmanın kalitesiz iş çıkartacağının göstergesimi. Teşekkür ederim.

farukcagla

Grafik Öğretim Görevlisi
Tepki
23
@musss

Sayın Muss, (kusura bakmayın adınızı bilmiyorum, rumuzunuzla hitap ediyorum)

Bu kez maddeler halinde cevap vermişsiniz ama sorulara cevap vermemişsiniz. Veya dilediğinize cevap verip dilemediğinize cevap vermemişsiniz. Artık alıştığımız üslubunuzla yine karambol cevaplar vermişssiniz.

Bu bir itham değil, suçlama değil, gerçek, bakın;

Ben diyorum ki, sıfır sermayesi olan çok vergi versin dediniz mi, demediniz mi? Siz cevap olarak ne diyorsunuz? ikisi de eşit öder diyorsunuz. Peki niye sıfır sermaye çok ödesin dediniz? Cevap yok. İşte saygı duyulacak kültür ve bilginiz.

Başka nedir? Soruyorum; matbaanın dışarıdan aldığı basım işlerinden değil de grafikerlerine yaptırdığı tasarımlar sayesinde , grafikerlerin sırtından merdaneleri döndürmesi doğru mudur diyorum. Yani matbaacılar matbaacılıktan kazansınlar tasarımcılıktan değil, reklamcının işini yapmasınlar diyorum. Siz saygı duyulmasını söylediğiniz kültürünüzle bu soruyu anlamamazlıktan gelip, bilgisayar olmadan tasarım, tasarım olmadan basılacak iş olmaz diyorsunuz.

Oysa ben size tasarım olmadan baskı olur mu demiyorum. Niye kazı koz anlıyorsunuz? Kız oğlan kızım diyene kaç çocuğun var diyorsunuz. Ben size şunu soruyorum; matbaanın kendi bünyesi dışındaki tasarımcıdan, müşteriden, ajanstan gelen baskı işlerinden para kazanmasını hedeflemeyip , kendi bünyesinde grafik tasarım yaptırması sayesinde baskı işini yapmasını etik buluyor musunuz? Bakın daha anlaşılır sordum, kültürünüzün bu soruyu anlamaya ve cevaplamaya elverişli olduğunu ümid ediyorum.

Az Önce Topkapı ikinci matbaacılar sitesinden bir matbaacı dostumla konuştum.Dedim ki Muss diye adını gizleyen ve matbaasının adresini vermeyen bir matbaacı dostumuz, açıkça grafik tasarım ücretini faturalasak bile, toplam baskı faturasının içine yedirmiş olmamızdan daha fazla vergi vermeyiz, bir şey farketmez diyor dedim.

Dedi ki, olmaz öyle şey, grafik tasarım bedeli sadece işçiliktir. İşçilik bedelini personel giderinden başka gider gösteremeyiz, oysa baskı için bir sürü gider gösterebileceğiniz kalem var, dolayısı ile grafik tasarım bedelini faturanın geneli içine çaktırmadan ilave etmek matbaacılar için daha avantajlıdır dedi.

(Ve sizin hangi matbaa olduğunuzu sordu. Söylerseniz ona bildireceğim.Kendisi Martı matbaa, insert basar. Adı Emin beydir. Sermayeyi değil insanı öne alan artık nesli tükenmeye yüz tutan ender şahsiyetlerden biridir.)

Şimdi siz Emin beye de itiraz edeceksiniz...

Ve ben hesap uzmanı, muhasebeci ve maliyeci dostlarıma danışacağım, elbet doğruları birlikte bulacağız. Buna hazır mısınız?

Eğer sana ne kardeşim, ben sana hesap vermeye mecbur muyum demezseniz şu sorular sizden cevap bekliyor;

Sayın Muss, müşteriye ne teklif veriyorsanız aynısını kalem kalem faturanızda gösteriyor musunuz?

Matbaacıların grafiker çalıştırıp, onlara tasarım adı altında çalışmalar yaptırıp, bu sayede baskı işi almalarını etik buluyor musunuz?

Matbaacıların grafik tasarım faturalarını ayrıca belirtmemelerini etik buluyor musunuz?

Matbaacı sermayesi varsa reklam işletmeciliği yapar diyorsunuz da, bu reklam işletmeciliği faaliyetinin kazancını ajans işleri olarak değil de yine matbaacılık faaliyetleri gibi faturalandırmasını etik buluyor musunuz?

Matbaacılar, ajans faaliyeti sürdürüyorlarsa bu faaliyetlerini ajans hizmet bedeli olarak faturalandırsınlar, diyorum, buna katılıyor musunuz?

Matbaacıların, tasarım parası almayız demelerini, broşürü bizde bastırırsan tasarım bedava demelerini etik buluyor musunuz?

Matbaacıların grafik tasarım dediği şeyin gerçekten grafik tasarım olduğuna inanıyor musunuz?

Matbaacıları mac operatörlerini müşterilerine grafiker diye yutturduklarını biliyor musunuz. Bunu onaylıyor musunuz?

Matbaadaki tasarım faaliyetlerinin reklam ajanslarından çok daha ucuza yapılıp, grafik sanatının kalitesini düşürdüğünü kabul ediyor musunuz?

Grafik tasarım faaliyetini çok ucuza veya bedavaya yapan matbaacının grafik tasarımcının veya reklam işletmecisinin işini çaldığını hala kabul etmemekte ısrarlı mısınız?

Ben yine sermayenize saygı duymaya devam edeyim izninizle. Cevabınıza göre fikrimi değiştirecek miyim göreceğiz.

Arzu ULUIRMAK

Art Director
Tepki
14
@musss

Ha tamam işteee... Çok haklısınız, ve hakkınızı arayın... Buna kimse karşı değil ki, İşte o bir seferde 50 kartviti basan bu işi fabrikasyona çevirmiş, matbaalar var ya onlara karşı durun ilk önce... Çünkü 20 tane operatörü toplamış kartvizit tasarımı yaptıklarını zannedip basan, sonra onların 100 tanesini 15 ytl ye satan ve piyasayı kirleten kendini matbaacı zannedenler var ya.. İşte onlar hem matbaaların hemde ajansların ekmeğini çalıyorlar... Sustukca sıra gelir, biz nasıl mesleğimize sımsıkı sarılıp hakkımızın yenmemesi için bas bas bağırıyorsak, her nekadar zorlansakta anlatmaya çalışıyorsak, sizde bunu yapın... O zaman bizde sonuna kadar desteğiz...

Superturkishman

Emprime
Tepki
5
kalite günümüzde daha az paraya daha güzel varyasyonlar ortaya koyabilmektir piyasada hakim olan durum daha ucuz yapacaksın ve daha kaliteli yapacaksın yoksa müşteriye alternatif çok bir içci olarak müşterinin isteklerini yerine getirebilmek ve ona sunum yapabilmek gerekir yoksa ne işyeriniz ayakta durabilir nede bireyler o iş yerinden para kazanıp hayatlarını idame ettirebilir bu baglamda herkes kendi işini yapsın o bunu yapmasın o şunu yapmasın tamamıyle hikayedir günümüz şartları bunu gerektirir benim mesleğim desinatör müşterinin bana verdiği doneyi birebir çizip kalıplarını çekmekle mükellefim ama müşteri gelip donede ahmet yazıo bunu istemiyorum mehmet yaz dediği zaman yok ben tasarımcı değilim desinatörüm yapmam demek biraz saçma olur ve müşterinin alternatif aramasına sebep olur iş yerim iş kaybetmiş olur banada maaşımı ödemesi zorluguna yol açar ki buda hiç iyi olmaz sanırım

Yukarı Alt