photoshop "DEKUPE" yapmak ( resimli anlatim )

Buse Türüdü

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
103
merhaba arkadaşlar sizlerden dekupe nasıl yapılır konusunda bir yorum veya yazı istiyorum... sayın adminim; eğer photoshop'ta dekupe ile ilgili bir başlık açarsanız herçekten güzel olur ve bilmeyenler ve ben öğrenmiş oluruz,örnekler koyarız... şimdilik başlık olmasada bu başlık altında biri bana anlatırsa sevnirim...

Fatih Çelikhan

Uzman Üye
Uzman Üye
Tepki
4
Dekupe işlemi bildiğimiz marangozların ağaçları oyma yaparken kullandıkları bir yöntemin adıdır aslında. Yapılan işleme ise Dekupaj deniliyor.

Kabaca tarif etmek gerekirse; Herhangi bir resimde bulunan bir objeyi bulunduğu zeminden soyutlayarak alabilmek icin uygulayacağımız kesme yöntemidir.

Gelelim bu kaba tariften sonra photoshoptaki dekupe işlemine.

PS te dekupe işlemini Tool Box ta bulunan Path Kalemi ile gercekleştiririz. yapılan işlen objenizin kesmek (soyutlamak) istediğiniz< yerini belirlememizdir. aslında bu işlem vektorel bir çizim gibidir. belirliyorsunuz-----------seçili hale getiriyorsunuz ve gereksiz yerleri siliyorsunuz.

bu konuda ayrıntılı bir görsel hazırlmaya başlayacağım. evdeki makinemde PS kurulu değil.

aysgl

Üye
Tepki
2
@aDoBe
güsel açıklamış arkadaş ama ayrıntılı görsel daha aydınaltıcı olurdu dekube zor bir iş sonuçta pratik gerektiren ve yaptıkça işte usta olucağınız birşey ama Adobe arkadaşımız görsel hazırlıycakmış bekleyelim ve görelim:D ayrıca eklemek gerekicek bişey olursa aslında birinin sana bunu yanında anlatması lazım ama öyle bir imkanımzı olmadığı için şöyle söleyim eğer photoshopta dekube yapıcaksan Ctrl ve Alt tuşlarını kullanmayı dene sana etrafını dekube ettiğin resmin girintileri çıkıntıları olabilir bu tuşlar sana yardımcı olur ve ne dekube işlemini yaparken mutlaka resme yakınlaşarak dekube et çünkü sen yaptım sanıyosun ama aslında küçük ayrıtıları göremiyosun ve bu küçük ayrıntılar baskıda sana sorun yaratabilir kolay gelsin

Buse Türüdü

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
103
arkadaşlar ben buraya yaptığım örnekleri koyuyorum..lütfen ama lütfen iyi veya kötü YORUM yapınız..!

***işte örnekler...!***

bu dekupe yapacağım foto;;

bu dekupe yaptığım foto;;;;

***** bu da başka bir örnek..!*******

bu dekupe yapılacak olan foto;;;

bu da dekupe yapılmış foto::::

****** bu da yaptığım son örnek...!**********

bu dekupe yapacağım resim;;;;

bu da dekupe yaptığım resim;;;;

İYİŞALLAH BEĞENİRSİNİZ...!:)

LÜTFEN AMA LÜTFEN İYİ VEYA KÖTÜ YORUM YAPINIZ..............! ;););)

eğer daha ayrıntılı grmek isteyenler olursa resimleri,özelden bana yazarlarsa iyi olur...!

yorum yapanlara teşekkür ediyorum...

şimdiden...!;);)

Ömer YILDIZ

Admin
Yetkili Kişi
Tepki
92
Görsellerin boyutları çok ufak biraz daha büyültüp ekleseydiniz daha iyi inceleme şansımız olurdu..

Bu arada konuya mesaj atarken üst üstte mesaj atmamaya özen gösterelim lütfen.. bunun yerine mesajınızın altında Düzenle butonuna tıklayıp mesajınızı var olan mesajınıza ekleyebilirsiniz..

Buse Türüdü

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
103
ya bnmkinde öle gözükmüyor.. onun için mesela şu an bnm sayfamda bnm sadece 1 tane mesajım olduğunu görüyorum ama bunun sebebi sizin mesajımı düzeltmiş olmanızdır...:):)bundan sonra daha dikkatli olacağımdan emin olabilirsiniz... ilginize teşekkürler....................................!!!

Superturkishman

Emprime
Tepki
5
gayet güzel olmus çizimleri objenin etrfından net olarak cizip istenilmeyen yerleri atmıssınız başarılı bir çalışma

dekupeyi yaprıktan sonra bluur tool ile biraz bulurluk verirseniz etrafına cok daha basarılı bir çalışma olur

Tepki
0
Gayet düzgün çizmişsiniz ama resimin çözünürlüğü yüksek olursa daha kolay anlaşılır. Kaliteli resimlerde çalışma yapmak isterseniz size www.deviantart.com sitesini öneririm. Ellerine sağlık.

Yukarı Alt