Photoshopta eski resimler elde etmek. (resimli anlatım)

Ömer YILDIZ

Admin
Yetkili Kişi
Tepki
92
[FONT=&quot]Bir fotoğraf yıllar geçtikçe eskimesine rağmen yinede anılarınızı taze tutar ki bunlar asla unutamadığınız şeylerde olabilir. Bugün bunu nasıl koruyacağınızı öğreneceğiz.

İşte başlıyoruz:

1: Background yani imajımızı secip (ctrl+j ile) çoğaltıyoruz buna layer 1 adını vermiş oluyoruz. imajı siyah beyaz yapmak için ( shift+ctrl+u ) kısa yolunu kullanıyoruz

sonuç:

2: layer 1i Ctrl +J ile çoğaltın ve ona layer 2 ismini verin. Ardından Filter / Sharpen / Unsharpmask menüsüne giderek aşağıdaki ayarlamaları yapın ve blend modunu overlay olaral değiştirin.

[/FONT] Sonuç aşağıdaki gibi olacak

3: layer 1i seçin ve Filter/Blur/Gaussian Blur menüsüne gidip aşağıdaki ayarlamaları yapın

4: ctrl + j ile layer 2 çoğaltın ve adını layer layer 3 yapın. sonra saydamlığını (opacity) %35 yapın.

Image/Adjustments/Levels menüsüne gidin şu ayarlamaları yapın

Bu benim sonucum:

5: Shift +Ctrl + N ile yeni bir layer oluşturun. Beyaza boyayın ve ardından Filter/Texture/Grain menüsüne giderek intensity (yoğunluk değeri): 81 , contrast: 9 grain type:stripped olarak ayarlayın.

Sonra blend modunu multiply olarak değiştirin ve opacity değerini %10 olarak değiştirin

6: İmage/ adjustment / Gradient map menüsüne gidip gradient map uygulayın

3 renkli olsun:

Elede edeceğiniz sonuç:

7: adım 6daki gibi gradient menüsüne gidin ve yine 3 renk oluşturun : #1a1303, #cb9e64 ve #eadebb

Sonuç:

8: Shift+Ctrl+N ile yeni bir layer oluşturun, adı texture olsun. Siyaha boyayın ve ardından Filter > Sketch > Graphic Pen menüsüne giderek ayarlarını (Stroke Length: 15, Light/Dark Balance: 50 ve stroke direction: Vertical) olarak düzenleyin.

Blend modunu Multiply olarak değiştirin

Filter > Blur > Motion Blur menüsüne gidin

Filter > Brush Stroke > Accented Edges menüsüne gidin ve ayarları Edge Width: 2 | Edge Brightness: 32 | Smoothness: 7 olarak düzenleyin.

İşte sonuç:

Filter > Brush stroke > sprayed strokes menüsüne gidin ve şu ayarları yapın: stroke lenght: 20, spray radius: 22 ve stroke direction: vertical

Sonra, Filter > Blur > Motion blur menüsüne gidin ctrl+f kısa yoluyla işlemi tekrarlayın.

Sonra, Filter > Blur > Motion blur menüsüne gidin

Ardından, Image > Adjustments > Level menüsüne gidin.

Sonuç:

Sonra Filter > Brush Strokes > Sprayed Strokes menüsüne giderek ayarları Stroke length: 20, Spray Radius: 19 and Stroke Direction: Vertical olarak düzenleyin

9: Daha önceden Texture adını verdiğimiz layerımızı Ctrl + J ile çoğaltın ve blend modunu Screen olarak değiştirin.

Şimdi Ctrl+i ile ters cevirin:

Sonra layerı şekildeki gibi düzenleyin:

Şimdi finale geldik uzun oldu değilmi? :) ama sonuç buna değer

Serkan Baysal

Altın Üye
Altın Üye
Uzman Üye
Tepki
76
Çok güzel bir anlatım olmuş. Elinize sağlık. Teşekkürler.

Buse Türüdü

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
103
çok çok çok güzel bir anlatım sayın admin, adımları biraz fazla da olsa çok güzel bir efekt bu, teşekkürler

Yukarı Alt