Quark Xpress'te baskıya hazırlama

aysgl

Üye
Tepki
2
ben 1999 dan beri bu programı çoğunlukla kullanıyorum.
Öncelikle sayfa tasarımı yapıldıktan sonra baskıya gönderme yöntemlerini anlatayım;

1 print çıktı yöntemiyle tab kontaktan filme veya aydıngere
2 direk filme veya folyo vb. malzemeye (CTF-computer to film)
3 PDF veya benzeri formatlarla CTP (Computer to plate) gibi direk kalıba (veya direk baskıya)
4 Bunların dışında kalan bütün dijital yöntemler.

1 ve 2 nci maddelerden gidildiğinde sayfalar kesim ve marj paylarıyla çıktı alınır. elle montaj kartonu veya montaj folyosuna dağıtımı yapılır. Bu dağıtımda baskı makinesinin, forma esasları dikkate alınır. örneğin 16 sayfalık web baskı makinesinde basılacaksa, 16 lık tek forma yöntemine göre montaj yapılır. makas payıyla birlikte kalıp ve baskıya verilir.

3.ncü yöntemde ise montajın pdf sayflarından alınacağı için yine dijital ortamda yapılacaktır. Bunun için ayrıca Prinergy, PReps vb. gibi montaj programlarına ihtiyaç vardır. Formalama yöntemleri teorik olarak aynıdır.

inşallah bilgi sahibi olmuşsundur. kısaca böyle. ayrıntıları aşşağıdan inceleyebilirsiniz...

Marj ayarları ve Kağıt ölçüleri

Orjinal marj tanımlarıMarj Tanımları ve Kesim Payları: Bir işin uygulamasını yaparken, onun marjlarına (Eni+Boyu) kesim paylarını eklemeliyiz. Bu çoğu zaman unutulan bir uygulamadır. Orjinalimizde kullandığımız zemini (bu bir dianın tümü, desen veya herhangi bir zemin rengi olabilir) kesim sınırlarının dışına taşırmalıyız. Böylelikle basımdan sonra, belirlediğimiz en ve boyda kesimi yapılan işin, dört bir yanında istemediğimiz beyazlıkları önlemiş oluruz.

• Eğer işimizi bilgisayarda yapıyorsak, sayfa düzenleme programlarının mantığı da şu şekilde işlemektedir; Yeni bir sayfa açarken orjinalimizin net ebadını veririz. Üzerinde çalışmamızı tamamladığımızda, kullandığımız zemini sayfa dışına taşırarak, kesim paylarını verebiliriz.
  • Ayrıca, yapılacak iş çok sayıda sayfa içeriyorsa, sayfaların birlikte basılacağını hesaba katarak, yan yana gelecek şekilde uygulama yapmamız gerekir.
  • Sayfa düzenleme programları örneğin QuarkXpress bunu " bitişik sayfa" modunda yapar. Bu bize, kesim paylarını sağ ve sol sayfa mantığına göre uygulamamızı gerektirir, dergi, tanıtım föyleri, kitap ve benzeri çoklu sayfalarda, sayfa numarası sırt payları ve kesim paylarını nasıl vereceğimizi gösterir.
Kağıt boyutları:

A Serisi (mm) B Serisi (mm) C Serisi (mm)4A01682 × 2378---- 2A01189 × 1682---- A0841 × 1189B01000 × 1414C0917 × 1297 A1594 × 841 B1707 × 1000C1648 × 917 A2420 × 594 B2500 × 707 C2458 × 648 A3297 × 420 B3353 × 500 C3324 × 458 A4210 × 297B4250 × 353C4229 × 324 A5148 × 210 B5176 × 250 C5162 × 229 A6105 × 148 B6125 × 176 C6114 × 162 A774 × 105 B788 × 125 C781 × 114 A852 × 74 B862 × 88 C857 × 81 A937 × 52 B944 × 62 C940 × 57 A1026 × 37 B1031 × 44 C1028 × 40

Tabaka Kağıt boyutları:

70 x100 cm

64x90 cm

57x82 cm

En yaygın bulunan kuşe kağıt gramajları

80 gr

90 gr

115 gr

135 gr

170 gr

200 gr

250 gr

300 gr

1. hamur

60-120 gr arası (10'ar gr artarak devam eder)

Forma-Montaj Tanımları

Forma

Çoklu sayfalar genel olarak forma diye adlandırdığımız bir düzende basılırlar. Forma diye adlandırılan işlem, bir tabakanın katlanarak sayfaların üst üste gelmesidir.​

Katlama biçimi ise bir işin forma ve montajının nasıl olacağını belirler. Örneğin bir tabaka kağıda sırası ile 3'e katlayalım ve üst üste gelen sayfaları numaralandıralım. Tabakayı tekrar eski haline getirdiğimizde yan yana gelecek sayfaları görebiliriz.​

İşinizin durumuna göre farklı katlama biçimleri uygulayabilirsiniz. Belli bir gramajın altında ise dikkat etmenize gerek yok ama daha fazla ise, katlamaların olduğu bazı bölümlere dikkat etmeniz gerekecek.
İlk iki katlama biçiminde ok ile gösterilen kenar, diğer sayfaları da içine alacağı için 1-2-3 mm kalınlığında olabilir. Özellikle karton türü bir malzeme kullanmanızı gerektirecek bir iş yapıyorsanız bunu asla unutmasanız iyi olur ..

Yaygın olarak kullanılan katlama biçimleri:

MontajTek yüz montaj
Çoklu sayfa uygulaması yaparken dikkat etmemiz gereken başka bir konu ise montaj biçimidir. Eğer bilgisayarımızda bir işin sayfalarının yan yana (bitişik) gelecek şekilde uyguluyorsak montaj biçimi nasıl olacağını öğrenmemiz gerekir.

Eğer montaj biçimine biz karar veriyorsak buna uygun yapmalıyız. Kısaca şöyle diyebiliriz, bir kağıdı nasıl katlayacağına karar vermek onu hangi düzende forma olacağı ve nasıl basılacağını da belirlemiş oluruz. Belirlediğimiz montajlarda ve forma düzeninde hazırlanan işimizin montaj bilgilerinde ortaya çıkar yalnız montajı yaparken ya da yaptırırken uymamız gereken bir konu vardır.

İşimiz ister çoklu sayfa (forma düzenli) isterse tekli sayfa içersin baskı aşamasında baskı makinaların basamadığı alanlar vardır.

Genel olarak 1 cm olan bu alana "makas payı" denir. Bunun dışında "etek payı" ve "sağ-sol kenar payları" nın ortalarına "baskı rehberleri" yer alırlar.​

Baskı rehberleri her renkte baskı makinalarının doğru baskı yapıp yapmadığını denetlemeye yararlar. Baskı rehberinde tüm renkler (ana ve ara renkler) ve gri skalası bulunur.​

Revoltalı Montaj

Revolta, ön sayfa ve arka sayfanın birbirine 180 derece döndürülerek montajlanması işlemidir. Baskı sırasında tasarruf sağlar.​

Yukarıdaki broşür 4 renk baskı gerektiriyor. Tek yüz montaj ve baskı yapılırsa kapak ve iç kısım için 4 er ayrı kalıp yani 8 kalıp gerekiyor.​

Oysa revolta baskıda, kağıdın bir yüzüne hem arka hem ön yüz basıldığı için, 4 kalıp yeterli oluyor.

Tabii önemli olan şey (neyse ki onu matbaacı halledecektir) önün arkasına yanlışlıkla yine önü basmamak

Baskı Tanımları

Tram

Bir resmi yada rengi baskı makinalarında basabilmemize yarayan noktalara tram denir. Günümüz teknolojisinde tramlar istenildiği türde kolaylıkla verilebiliyor. Tramlar genellikle Eliptik, Kare, Yıldız veya Çizgi seklinde olur.

Ayrıca kağıtlar arası farklılıklar bu kayıpları fazlalaştırır. Kağıtlar arası farklılıklar bize işimizi hangi tram değeri ve sıklığı ile filme aktaracağımızı belirler.

Çünkü kağıt emici bir özellik taşır.

Boyanın kağıda transferi sırasında işin içine ayrıca su girdiği için boya kağıt üzerinde yayılır. Bu yayılma özelliğinden dolayı her kağıdın özelliğine göre tram değeri ve sıklığı farklı olmak zorundadır.

Genel olarak kağıt cinsleri
  • Gazete,
  • I hamur,
  • Kuşe,
  • Karton
Bu kağıt çeşitlerine göre standart olmuş tram sıklıkları​

• Gazete için / 48 veya 54
  • I hamur / 60 veya 65
  • Kuşe / 70 veya 80
  • Karton / 48, 54 veya 60
Kağıt türüne göre tram seçiminin nedeni​

Biliyorsunuz; ofset baskı, kağıda belirli aralıklarla boya basılması ile yapılır. Farklı kağıt cinslerinin boya emme derecesi de farklıdır. Mesela 3. hamur çok emer, kuşe ise az...

Ndesign

Üye
Tepki
51
bende Quark la bir hocamızın kitap yazması münasebetiyle tanıştım, pc ye aktarımı ben yaptım yanlız Quark ta çok yetersizim. verdiğiniz yararlı bilgiler için teşekkürler Quark ıda kapıcaz inşallah yardımlarınızla :)

aysgl

Üye
Tepki
2
@nrl-design
ne demek bu sefer açılmamış bir konu açtıysam:) ve sizin için yararlı olduysam ne mutlu bana umarım işinizi görür...

Tepki
0
merhaba ben bu gruba yeni katılıyorum ve özel ders almak istiyorum eğer bilginiz varsa siz yardımcı olursanız veya yardımcı olabilecek bir hanımla irtibat kurmamı sağlarsanız sevinirim

Ömer YILDIZ

Admin
Yetkili Kişi
Tepki
92
Merhaba,

Nasıl bir ders istiyorsunuz, ne konularda ders almak istiyorsunuz ve özel dersin şekli nasıl olacağı ( internet üzerinden mi yoksa birebir anlatımlı mı ) konusunda pek bişey anlaşılmıyor. Biraz daha ayrıntılı yazarsanız daha çok yardım alırsınız.

Yukarı Alt