resim işleme üstadı embird

Raif Can

Üye
Tepki
1
teşekkürler emeğinize

Tepki
28
ben teşekkür ederim yakında sırada a dan z ye eos 2 video dersleri verecem gaz verin bana:D madem rep alıyoz göremiyoz gaz alalım görmesekde olur :D

Tepki
28
Selamün aleyküm embird proğramını verdik dersinide vermek şart oldu sanırım
Kurulumu basittir öncelikle install (proğramın kurulumu yani)
Sonra sfumato 2 paketi açın(unzip deyin)
Son olarak crack çift tıkla nacak(kıracağı şeyi biliyo)
Daha sonra proğram sizin
Msaüstündeki simgesini çift tıklatın proğramın içindesiniz ilk açıldığında sizden bazı ayarlar işteyecek mesela desenleri gösterdiği kutucukların ebatını isteyecek sonrasında içindeki dosyayı göndermek istediğiniz nakış proğramı varmı diye soracak yada otomatik seçecek okey deyin geçin sonra proğramı anlatan kutu gelecek başlığında tip of the day yazan kutu close deyin her açtığınızda bu kutu çıkacak idare edin
Şimdi proğramı bir izah edem altta resimde gördüğünüz hali ile numaralandırıp anlatam

1-çıkan kutuya closeye tıklayın
2-disket işlemleri bölümü proğram Windows 97 ye kurulunca bu bölüm aktifleşiyo
3-genel menü left panel adı üzerinde soldaki panel yani disket işlemleriright panel sağdaki üzerinde 4 yazdığım kısıma müdahale ediyo color palette renk paleti ekran zemin rengi ve nakış renklerine müdahale edebilirsiniz tabii öncelilkle ekrana desen almalısınız almadan buralar aktifleşmiyor options ekran da desenin nasıl görüneceğine hangi kasnak ölçülerinde görüneceğine 3d görünümüne falan seçim yapıyosunuz editör denen kısımda seçilen deseni yani şeçmiş olduğunuz deseni düzenlediğiniz yer oluyo yani proğram içeriden başka bir pencereye giriyo yeni bir pencere açıyo seçtiğiniz desenin içinde olduğu bir pencere oraya sırası gelince anlatacam zaten sfumatoya yani resimi nakışa çevirme bölümünede oradan bir pencereden giriliyor .
4-ewet proğramı açınca ilk işlemler buradan yapılıyor aslında proğramı açtığınızda sadece bu bölüm ile işi bitirebiliyorsunuz diğerlerini bilgi olarak verdim bu proğramı ve her ne proğram olursa olsun öğrenmenin ilk şartı proğramı gözünüzde büyütmemek olmalıdır neticede ortalama zekaya sahip insanların kullanımı için yapılmış proğramlardır bunlar sadece mesleki bazı kavramlar işi zormuş gibi gösterebilir bu proğram dikiş makinelarının nakış işleme özellikleri olan makinelara vede tek kafalı nakış makineları için tasarlanmış editör menager mantığıylan tasarlanmış bir proğram yani desen düzeltme desen düzeltme denince ney akla gelir desene ne yapılabilir? Büyütülebilir küçültülebilir döndürülebilir aynalanabilir çoğaltıltılabilir kaçmış olan dikişlerin yerleri kaydırılarak düzeltilebilir tek tek sonra bazı renkler silinebilir eklenebilir sıklaştırılıp seyreltilebilir adım ları düzeltilebilir ve bunlar editör bölümünde yapılır ama o bölüme geçmeden önce bu ilk sayfadaki sağ taraftaki kutulardan düzeltilmeye taşınacak desen seçilir bu proğram Windows mantığıyla çalıştığı için olayı büyütmeyin nakış datanızın pc içindeki yerini bulun tıklayın ekrana alın düzeltecek iseniz editöre tıklatın deseni taşıyın editöre işimiz de zaten orada ama oraya geçmeden şunuda belirteytim çok başarılı olduğu diğer özellikleride şudur sağdaki panelden alttaki kutuda nakış dosyalarının hepsini seçip yada tek tek katalok olarak görebildiğiniz gibi hepsi yada tek seçili dosyaları convert edebiliyonuz yani formatını dosya uzantısını değiştirebiliyorsunuz printere gönderbiliyorsunuz ve desenin imajını yani fotosunu çekebiliyorsunuz üstelik toplu olarak ben başka bir proğramda görmedim bunu dosyaları diğer bir proğrama buradan aktarabiliyorsunuz onuda resmetmiş olayım anlamanız adına

Resimde görüyonuz İngilizce olmasına rağmen terimler bildik tanıdık Windows terimleri hergün kullandığınız türden yani şimdi editöre geçebiliriz artık bunuda şööle yapacazz sağ alttan dosyanın birini çift tıklayacazz hangisi ile uğraşacak vede düzenleyecek sek ekrana gelecek sonraki adım üstten editör yazan yere tıklayın hooop editörün içindesinizzzz

Editöre girdik editör kısmına değimeyeceğim kurcalar çözersiniz resimi fotoya çevirmeyi anlatmak istediğim için düzeltme işlemine değinmek istemiyom yapılacak işlemler bellidir yanda ikonları basitçe durmaktadır bazı fonksiyonları seçip sağ klile seçiyonuz her proğramda olduğu gibi biz şimdi sfumatoya geçelim nereden girdiğimizi üstte resimde görüyorsunuz insert/sfumato stitch design tıkladınız ve yeni bir pencere daha açıldı açılan sayfada ben aşağıda açılmışını gösterecem kısaca yapacağınız şu file kısmından nakışa çevireceginiz resimi seçin (open image)seçtiğiniz resim ile alakalı düzenlemeler image ikonunun içinden yapılıyo (üstte) soldaki bardan resimdeki düzenlemeyi yapabilirsiniz sağ taraftaki bardan ise nakışa çevirilecek resimin nakış parametrelerini zemin rengini sıklığını adımlarını v.s ayarlıyorsunuz kısaca anlatacam siz istediğiniz kadar kurcalarsınız resim ekranda iken resimle oynamayacaksanız ki ben önce resimi başka proğramlarda hazırlıyom hemen işleme başlıyorsunuz resim ekrandayken sğdan aut oyu tıklayın resimin kendi otomatik parametresiyle işlenmişi sağ alttaki kutuda çıkıyo parametre ayarlayacaksanız kurcalayın ayarlamayacaksanız ki kendisi otomatik en iyi neticeyi veriyor zati compute stitches e tıklayın matematksel işlemi yapacak deseniniz hazır

İşlem bitince sfumatodan çıkıyorsunuz kapatıyorsunuz yani proğram nakışı editör sayfasına taşıyor aşağıda

Sonra editördeyken farklı kaydet seçeneği ile (save as) embird in ana sayfasına dönüyorsunuz orada sol altta renk sıralamasını görüyorsunuz o renklere yakın iplikler ile işler iseniz resimin aslına yakın görünüm elde edersiniz alttaki resim

Bu ders ile birlikte nakış dosyasınıda dst olarak koyuyorum ham hali ile alıp çalıştırın varsa sorunları düzeltin ister embird ile isterseniz kendi proğramınız ile başarılar diliyorum
Desen dosyasının linki: http://rapidshare.com/files/151436652/N__304_COLE.dst

Raif Can

Üye
Tepki
1
MAŞALLAH üstad paylaşımda eline kimse su dökemeyecek bu gidişle.ellerin dert görmesin teşekkürler

Tepki
28
allah razı olsun siz takdir ettikçe dewamı gelecek hatta istediğiniz bişeyler varsa çekinmeyin yazın paylaşım sonuna kadar paylaşım:D

Yukarı Alt