Sevim Çamaşırları Maskot -2 / Erkan Nehir

Erkan Nehir

Grafik Tasarımcı & Ressam
Uzman Üye
Tepki
54
@Ersan BAYCAN

Yorumunuz için teşekkürler. Evet logo konseptine daha uygun. Ama maskot illaki hareketli olur diye de birşey yok aslında :)
Tabii genelde maskot hareketli figürlere uyum sağlamalı. Fakat sabit formatlı maskotlar da mevcut.
Ve artık günümüz tasarım anlayışında "Mesaj" kaygısını unutmanın zamanı geldi diye düşünüyorum. Hatta geçiyor bile. Klasik anlayışla "her logo, maskot, amblem bir mesaj vermeli" mantığı benim görüşüme göre fırça ile tabela yapılan dönemlerde kaldı. Lacoste: Neden timsah maskotlu bir golf kıyafeti üreticisi? Kurucusunun lakabı timsah imiş fakat bundan hedef kitleye ne? Golf ile bağlantısı ne? Playboy: Erotizm ile tavşanın bağlantısı? Pink: En seksi iç çamaşırları ile bir köpeğin bağlantısı ne? İç çamaşırı alan birisinin üzerinde köpek nasıl bir etki bırakır?
Ha apple'da da elma var ama? Bana ne? :) veya sana ne? Bize ne? Biz beynimizi özgür bırakıp içimizden geleni yapalım. Başkası ne isterse onu yapsın...
Bu örnekler uzar da uzar.
Kısacası gördüğünüz gibi büyük firmalarda (marka ile bütünleşen semboller olduğu gibi) kullanılan sembol ve figürler bir mesaj kaygısı veya hedef kitleyi yansıtan figürler taşımıyor.
Ki buna saplanıp kalmak yaratıcılığı bir kısır döngüye dönüştürür.
(Bunu bu yarışmaya özgü değil genel anlamda söylüyorum)
Ve sanat, daha önce yazdığım bir yazıda da belirttiğim gibi, aykırıdır. Bu yüzden yaratıcıdır.
Vermiş olduğunuz örneğe gelince de; evet haklısınız ilk akla gelen format bu."İlk akla gelen..." Oysa ki tasarım ilk akla gelenden öte, özgün ve sıradışı olanı yakalamak değil midir?
Ayrıca firma her yaşa ve her kesime hitap eden bir firma. Ben şahsen üzerinde böyle bir maskot bulunan bir boxer ile kız arkadaşımla buluşmaya gitmem. :)
Bu arada yorumlarınıza ve düşüncelerinizi dile getirmenize çok teşekkürler.
Bu sizi onaylamadığım anlamında değil, sizin saygıdeğer fikirlerinize karşılık ben de kendi düşüncelerimi sundum.
İyi forumlar dilerim.

YbH

Üye
Tepki
0
İç giyim çamaşır firması için bu logo, bilemiyorum :allalla:

KanunsuzTr

Üye
Tepki
0
Çok Hoş ve Farklılar. Peki Hocam Bu Logo'yu Tasarlarken Firma'nın Kategorisi ile İlgili Nasıl Bir Bağ Kurduğunuzu Sorabilir miyim ?

Erkan Nehir

Uzman Üye
Tepki
54
@KanunsuzTr

Konunun en sonunda yazmış olduğum yazıyı okursan cevabı fazlasıyla bulacaksın :)

sibels

Üye
Tepki
0
yarışmanın maskot adı altında olduğunu sanıyordum. maskottan ziyade logo olmuş, başarılıı

Erkan Nehir

Uzman Üye
Tepki
54
@sibels

Yorumunuz için teşekkürler.
Fakat yarışma şartnamesini ve verilen "VE/VEYA" şeklindeki örneklere bakacak olursanız bu formatın uygun olduğunu görürsünüz.
Tekrar teşekkürler.

Erkan Nehir

Uzman Üye
Tepki
54
1000 görüntülemeyi geçmiş. İlginize teşekkürler arkadaşlar :)

Yukarı Alt