Yarışma Hakkında

danisman

Consultant
Tepki
30
Merhabalar, öncelikle böyle bir yarışma için sitemizi tercih eden arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum...

Yarışmaya katılacak olan arkadaşlarımız için küçük ipuçları ve bu logo çalışmasında onlara ışık tutacağına inandığım yardımcı notlar sunmak istiyorum...

Briefi güzelce okuduğunuzu umuyorum. Bir tasarımda en önemli konu sunulan briefi iyice okumak, anlamak ve yorumlamaktan geçer bunu asla aklınızdan çıkarmayın. Başarılı bir tasarım yapmak istiyorsanız, brief içinde yapılan açıklamaları iyi yorumlamalı müşteri isteklerini tamamen anlamalısınız. Genelde yapılan yanlışların başında briefi öylesine okumak ve tamam anladım diye geçiştirmek gelmektedir, bunu yapmayınız...

Yarışma konumuz bir yayıncılık olduğuna göre ve briefi de güzelce okuyup anladığımıza göre neler yapmalıyız, neleri yapmamalıyız bunları düşünelim biraz...

İyi bir yayıncı nasıl olmalıdır?
İyi bir yayıncı, her haberi ve detayları araştırır, gerekli görüşmeleri yapar, haberle ilgili fotoğraf, video, röportaj ve diğer yardımcı olabilecek ne varsa toplar.

Hızlı olmak durumundadır, diğerlerinden önce habere ulaşmak ve en hızlı şekilde okuyucusuna, dinleyicisine, izleyicisine ulaştırmak durumundadır.

Bunun yanında sadece gerçekleri yansıtmalıdır, doğru olmalı ve kitleleri yanıltacak haberlerden uzak durmalıdır.

Geniş bir ekibe ihtiyacı vardır, iyi bir teknolojiye sahip olmalıdır.

İyi bir tasarımcı nasıl olmalıdır?
Tüm bu ve buna benzer detayları araştırmalı, incelemeli ve irdelemelidir. Bir haber kanalı, sitesi veya gazetesi logosu için ne yaparsa daha etkileyici, daha vurgulayıcı ve daha akılda kalıcı olacaktır bunu araştırmalıdır.

İyi şeyler ortaya çıkarmak mı önemlidir, ortaya öylesine şeyler çıkarmak ve sunmak mı, bunun kararını sizler vereceksiniz...

Her yarışmacı için sunulan katılım sayısını tamamen doldurmaya gerek var mıdır?

Yoksa, bunun yerine, duruşuyla, hitabetiyle, renkleriyle ve çizgileriyle ben buradayım diyebilen bir veya bir kaç çalışma mı yapmalıdır?

Bunun kararını elbette ki siz vereceksiniz ama şunu da asla unutmayınız "daha çok üretmek, daha çok sunum yapmak mühim değildir, önemli olan amacına uygun çalışmalar üretmektir" diyor ve tüm tasarım yapan ve yarışmaya katılan arkadaşlarıma başarılar diliyorum...

Tasarımınız bol ve etkileyici olsun...

Aslı SAYILIR

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
192
Elleriniz dert görmesin Ozan bey... Ne kadar da güzel yol göstermişsiniz...
Teşekkürler...

Hasan YILDIZ

Altın Üye
Altın Üye
Uzman Üye
Tepki
164
Ozan abicim yazı için çok teşekkür ederiz..

Dediğin gibi " Önemli olan çalışma limitini doldurmak değil, gerekirse tek çalışmayla bile amaca ulaşmaktır "

Herkese başarılar..

Erkal COŞKUN

Hiç...
Uzman Üye
Tepki
476
Bir de şu konuya dikkat edilmeli diye düşünüyorum.
Yarışma konusu altında paylaşılan çalışmalara olmuş, olmamış, işte bu, diğerlerinin hepsine baktım en iyisi bu gibi gerek yapıcı, gerekse şevk kırıcı yorumlar yapmaktan kaçınır, bu tür fikirlerimizi sonuçtan sonraya bırakırsak, yarışmaya katılar arkadaşlardan ne şevki kırılan olur, nede bir beklenti içerisine giren. Bu kararı zaten seçici kurul verecktir. Elbette sunulan çalışmalar arasında beğendiğimizde olacak, çok eleştirdiklerimizde. Ama bu bir yarışma ve katılan / katılacak arkadaşların moral motivasyonlarını olumlu / olumsuz etkilememek adına yorumları saklı tutar ve sadece başarılar dilersek çok daha doğru olur. Neticede yine en iyi olan kazanacaktır mulaka.

Hasan YILDIZ

Altın Üye
Altın Üye
Uzman Üye
Tepki
164
Aynı fikirdeyim Erkal Bey. Beğenilen çalışma varsa sadece beğenilmeli diye düşünüyorum fazla abartı hem diğer arkadaşları üzer hemde fazladan bi beklenti yaratır.

Ömer YILDIZ

Admin
Yetkili Kişi
Tepki
92
Oylama site üzerinden yapılmayacağından yapılan yorumlar hiç bir şekilde dikkate alınmayacaktır.

Tüm katılımcılara başarılar diliyorum.

Yukarı Alt