Ahmet Altun’un Font Tasarımı Çalışmaları

Yazar Tarih: 05 Nisan 2014

Grafiklerimizin, metinlerimizin vazgeçilmez araçları olmazsa olmaz fontlar ve bir font tasarımcı ; Ahmet Altun.

ahmet-altun

Ahmet Altun ; 2010 yılından beri profesyonel olarak font tasarlıyor, myfonts, creative market gibi dünyanın önde gelen sitelerinde sergiliyor. Ülkemizde tasarımcılar bakımından çok ilgi gösterilmeyen bir uğraşı alanı olmamasına rağmen o büyük bir heves ve gayret ile bu konuda çalışıyor ve üretmeye çabalıyor.. 2013 yılında tasarladığı Halis Grotesque fontu iki ay üst üste myfonts sitesinde rising star ödülü kazanmış, tasarladığı çoğu fontlar ve kendisi bu sitenin popüler listelerine girmiştir.

http://www.myfonts.com/person/Ahmet_Altun/  adresinden yaptığı fontlara göz atabilirsiniz.

FESTIVO POSTER 1

Kendisi şunları söylüyor ; Yazının icadından beri insanlar font tasarlıyor, sayılamayacak kadar yazıtipi var ve daha da olacak. Çok değil son çeyrek asırda her işimizi manuel yaparken artık bilgisayarlar ile çalışıyoruz; kağıda çizdiğimiz nesneleri artık elimiz boyaya, kaleme değmeden bilgisayarda çiziyoruz yazıyoruz. İyimi oldu kötümü oldu o konuya karışmıyorum fakat birşeyler her yerde değişiyorsa, bu değişimin gerisinde kalmamamız gerektiğine inanıyorum. İnternetin yaygınlaşıp iletişim ve ulaşımın daha da kolay hale geldiği günümüzde, ülkemizde, her alanda olduğu gibi grafik alanında da güzel gelişmeler oluyor, güzel şeyler üretiliyor fakat bir konuda çok geride kaldığımızı düşünüyorum, o da yazıtipi yani font tasarımı.

Bir afişin, bir posterin, bir logonun olmazsa olmaz öğesi fontları yıllardır ihmal ettik, hazır kullandık, daha doğrusu hazıra konduk, resmi yazışmalarda comic sans kullandık, tamamı majiskül harflerle düğün davetiyesi yazdık, fontları sağa sola çekip aklımızca bold yaptık, yana yatırıp italik yaptık, türkçe harfleri olmayan bir fontun içindeki s harfinin altına rastgele bir çengel koyup buna ş harfi dedik, hatta itina ile font türkçeleştirilir diye bir iş bile doğdu..

Dijital ortamda font tasarımının geçmişi geçtiğimiz 10-15 yıla dayanıyor. Font tasarımı, gerçekten çok sabır isteyen, matematik, program ve tasarım bilgisi gerektiren, aslında yüksek heves gerektiren bir iş.. tasarladığınız fontu dünyanın her yerinden insanlar kullanacak, yani eleştirmeniniz çok olacak bu yüzden sorumluluk ta gerektiren bir iş…

Tüm zor görünen şartlara rağmen, yaptığım işten büyük keyif alıyorum, mutlu oluyorum, ürettiğim şeylerin dünyanın herhangi bir yerinde, birilerinin işine yaraması, kullanması bana sonsuz gurur veriyor. Teşekkür ederim.

FESTIVO POSTER 2 FestivoLC Poster1 FestivoLC Poster2 FestivoLC Poster3 FestivoLC Poster4 FestivoLC Poster8 gulyesascript poster1 gulyesascript poster2 gulyesascript poster6 gulyesascript poster8 gulyesascript poster9 gulyesascript poster10 HALİSGRPOSTER1 HalisR-POSTER01 HalisR-POSTER02 HalisR-POSTER03 minik poster01 minik poster02 minik poster03 minimo-poster1 minimo-poster2 minimo-poster4 SMYRNA POSTER01 SMYRNA POSTER02 SMYRNA POSTER03 SMYRNA POSTER04 SMYRNA POSTER06

Ömer YILDIZ