Müşteri İsteklerine Tercüman Olan Tasarım Tablosu

Yazar Tarih: 09 Mayıs 2014

Bir tasarımcının en çok zorlandığı kısım yaptığı ürünü müşteriye aktarması ve anlatmasıdır. Müşteri tasarım işinden anlamadığı için sürekli isteklerde bulunur, tasarımcıda istekleri göremediği için yapmış olduğu tasarım üzerinde sürekli değişiklikler yapar.

İşte bu zorlu dönem için ABD’de bir tasarım ajansı olan Plato Web Design müşteri istekleri doğrultusunda bir tablo hazırlamış. İnfografik halinde olan bu tablo müşteri isteklerini tasarım diline döküyor ve böylelikle işler biraz daha kolaylaşıyor.

Tasarımcıları müşteri tercümanı haline getireceğini vaat eden bu tablo örneğin müşterinin daha lüks bir şeyler olsun cümlesini, müşteri harf aralığı fazla olan ince fontlu bir yazı sitili istiyor olarak çeviriyor.

Translating Client – Speak Like a Pro

Receiving client feedback can be a tricky and confusing affair. They tend to say one thing, but they actually mean something else. For example, if they want something to look more luxurious, what they really want is “wide, thin fonts in caps with a whole lot of letter spacing”. And if they say “I’ll know what I want when I see it”, they are actually lying. 

1

Kaynak

Mustafa Şevki Coşar

www.twitter.com/mustafasevki