Adobe Photoshop CC İle Gelen Yenilikler

Yazar Tarih: 29 Aralık 2013

Adobe Creative Cloud’a geçiş yaptıktan sonra masaüstü uygulamalarına birçok yenilikleri de beraberinde getirdi. Photoshop CC ile gelen yenilikleri incelemeye başladığımızda ilk dikkat çekici özelliklerin başında fotoğraf çekimi hatasından dolayı oluşan bulanık fotoğraflar için sarsıntı azaltma filtresi geliyor.Photoshop, kamera hareketinden kaynaklanan görüntü bulanıklığını otomatik olarak azaltmak için akıllı bir mekanizma içerir. Gerekirse, görüntüyü daha da keskinleştirmek için gelişmiş ayarları düzenleyebilirsiniz. Kamera sarsıntısını azaltma özelliği; doğrusal hareket, kavisli hareket, dönüş hareketi ve zikzak hareket gibi birçok türde kamera hareketinden kaynaklanan bulanıklaşmayı giderir.

 

filtre

Diğer yeni eklenen özellikler ise şunlar;

Adobe Camera Raw 8′e üç adet yeni araç eklenmiş. ‘Advanced Healing Brush’ ile objeleri daha kolay ve hızlı şekilde yok edebiliyorsunuz. Oynama yapılan bölgedeki geçişler gayet başarılı ve fark etmek çok zor. ‘Radial Gradient’ ile fotoğrafa yapılan bölgesel renk ve ışık ayarlamaları Lightroom’daki gibi daha kolay ve hızlı şekilde kullanılabiliyor. ‘Upright Tool’ ise eğik kadraj ya da ufuk çizgisini düzeltmek için tek dokunuşla otomatik olarak fotoğrafı düzeltiyor.

Camera RAW’da yapılan düzenlemeleri Photoshop’un içinde istenilen katmana uygulayabilme imkanı getirilmiş. Photoshop CC ile direkt olarak portfolyo paylaşım sitesi  Behance‘e fotoğraflarınızı gönderebiliyorsunuz.

Ayrıca katmanlara görüntü varlıkları oluşturma özellikleri eklenmiş. Bir PSD dosyasında bir katmanın veya katman grubunun içeriklerinden JPEG, PNG ya da GIF görüntü varlıkları oluşturabilirsiniz. Bir katman adına veya katman grubu adının sonuna desteklenen bir görüntü formatı uzantısı eklediğinizde varlıklar otomatik olarak oluşturulur. İsteğe bağlı olarak, oluşturulan görüntü varlıkları için kalite ve boyut parametrelerini de belirtebilirsiniz.

katman

Diğer bir özellik ise görüntüyü yeniden boyutlandırma, Görüntü Boyutu komutu artık Ayrıntıları Koruma ve görüntüleri genişletirken daha iyi keskinlik sağlıyor. Aradaki farkı aşağıdaki resimden inceleyebilirsiniz.

photoshop

Photoshop CC, 3B boyama aracını daha da geliştirdi.  Varsayılan Canlı 3B Boyama modunda boyama yaptığınızda fırça darbelerinizin hem 3B model görünümünde hem de doku görünümünde gerçek zamanlı olarak güncellendiğini görebilirsiniz. Canlı 3B Boyama modu aynı zamanda önemli performans kazançları sağlar ve deformasyonu en alt düzeye indirir.

Bu özelliklerinde dışında yeni eklenen özellikleri ise bir sonraki yazımızda bulabilirsiniz.

Doğan Çilesiz