Windows 8.1 Update 1 Tanıtıldı

Yazar Tarih: 03 Nisan 2014
start1396469630

Microsoft’un masaüstü işletim sistemi Windows 8.1 ilk büyükgüncellemesini alıyor; Windows 8.1 Update 1 sonunda tüm özellikleri ile tanıtıldı. Daha önce Mobil Dünya Kongresi başlangıcında ufak bir tanıtımı yapılan yeni güncellemenin dokunmatik olmayan bilgisayarlara odaklanacağı biliniyor ve çok büyük bir kesim tarafından sabırsızlıkla bekleniyordu.

Microsoft’un temel kullanıcı kitlesine geri dönmesi sevindirici bir haber olsa da güncellemenin içerisinde bir çok kullanıcıyı çok daha fazla sevindirecek bir detay var.

Başlat Menüsü Geri Dönüyor!

Evet yanlış okumadınız özlediğiniz, sevdiğiniz başlat menüsü Windows 8.1 Update 1 ile beraber geri dönüyor. Microsoft kullanıcılarının isteklerine kulak vermiş olmalı ki, Windows 8 serisi işletim sistemlerininen çok eleştirilen yanını düzeltmiş. İsteğe bağlı olarak metro arayüzü veya eski başlat menüsünü (hafif değiştirilmiş halini) görüntüleyebileceksiniz.

start1396469630

 

Tam Ekran Uygulamalara Düzenleme

Mouse veya touchpade sahip bilgisayar kullananlar için büyük sıkıntı olan tam ekran ve çoklu uygulamalara düzenleme geldi. Windows 8.1 Update 1 sayesinde artık masaüstü uygulamaları kapatır gibi tam ekran uygulamaları da kapatabilecek, simge durumuna küçültebileceksiniz.

one1396469682

 

Gizlenen Başlat Çubuğu

Windows 8.1‘de tam ekran bir uygulamanın içerisindeyseniz klasik başlat çubuğunu görebilmek için önce metro arayüzüne sonra masaüstüne geçmeniz gerekiyordu. Windows 8.1 Update 1 ile bu da değiştirildi. Tam ekran uygulamanın içerisindeyseniz ve başlat çubuğuna erişmek istiyorsanız tek yapmanız gerek mouse imlecini ekranın altına doğru götürmek. Başlat çubuğu imleci götürdüğünüz anda belirecek.

“Microsoft’s Terry Myerson today announced that Microsoft is “all-in” with the desktop. Indeed, while he wasn’t quite ready to announce Windows 9, he did show off how Windows 8.1 will soon get a new version of the beloved Start menu back.

When Microsoft removed the Start menu, quite a few of its users were upset, and this move did indeed make Windows 8.1 harder to use for many. The new Start menu will combine live tiles and other Metro-influenced UI elements, as well as most of the features still available in the Windows 7 menu.

In the future, all of Microsoft’s Universal Windows apps will also run in a window. That sounds like the company is backing off a bit from its Metro interface on the desktop.

It’s unclear when exactly Microsoft will launch these features, though. As far as we are aware, it will take another update to Windows 8.1 and it’s unclear when exactly this will happen.”

kaynak: shiftdelete.net

 

Doğan Çilesiz