Duvarda görünen renk nedir?

Beyaz bir duvara mavi, kırmızı ve yeşil renkler yansıtılırsa ?

• Siyah

• Mor

• Beyaz

• Turuncu

• Toplam katılım
    11
  • Poll closed .

Erkan Nehir

Grafik Tasarımcı & Ressam
Uzman Üye
Tepki
53
Geçen gün "Kim milyoner olmak ister" yarışmasını izlerken ilginç bir soru soruldu. Açıkçası ben bilemedim cevabı :)
Yarışmacı da bilemedi.
Kolay gibi görünen fakat biraz enteresan bir soru.

Beyaz bir duvara, kırmızı, mavi ve yeşil renkler bir arada olacak şekilde yansıtılırsa duvarda oluşacak renk nedir?

Yarışmayı izleyen arkadaşlar bileceklerdir elbette.

Fakat mantık yürüterek ve google'a başvurmadan bakalım kaç kişi bilecek :)

Funda

E=mc²
Tepki
9
Işığın cisimlere çarptıktan sonra gözümüzde bıraktığı etkiye renk denir.Işık bir cisme çarptığında cisim ışığın içindeki 7 renkten birisini emer diğerlerini yansıtır. Ve biz cismi yansıttığı renkte görürüz. Bu yüzden siyah ve beyaz renk olarak kabül edilmez;siyah yedi rengin hepsini emer beyaz ise hepsini yansıtır.
Sarı ile mavi renk yanyana geldiğinde sarı renk yanındaki mavinin tamamlayıcısı olan turuncuya, sarı yanındaki mavi ise sarının tamamlayıcısı olan mora veya eflatuna çalar.
Sarı yanındaki kırmızı mora,sarı da yeşile çalar.
Kırmızı mavinin yanında turuncuya,eflatun kırmızının yanında mavimsi görülür.
Sarı yeşilin yanında turuncuya çalar,mavi sarının yanında parlak bir mavi olarak görülür.
RGB renkte ana ışık renklerinin karışımı ile beyaz renk oluşur.
Cisimlerin çoğu aldıkları ışığın tümünü ya da bir bölümünü yansıtırlar.

Işık alan tüm cisimlerin rengini şu üç renk faktörü belirler.

Öz renk (lokal renk) objenin asıl rengi.
Işığa göre değişen renk (tonal renk) ışık ve gölgenin etkisi sonucu olarak değişmiş renk.
Yansıma renk. Çevredeki diğer objelerden yansıyan renk.

Bu üç faktörü de şunlar etkiler:
Işığın rengi.
Işığın yoğunluğu
Aradaki atmosfer.

Beyaz cisimler en çok ışık yansıtırlar. Siyah olanlar ise ışınların büyük kısımlarını yutarlar.
Bu durumda siyah ve beyaz arasında kalarak kafamın karıştığını söyleyebilriim..Birazdan deneyerek ve fotoğraflı örneği ile tekrar burada olacağım..Duvara led ışık yansıtarak sonucu daha net göreceğiz sanırım :D

Erkan Nehir

Uzman Üye
Tepki
53
siyah ve beyaz arasinda kaldigini soylemissin. Buradaki soru ise isigin duvara yansiyan rengi. Peki hic siyah isik gordun mu? :)

Funda

E=mc²
Tepki
9
Ben RGB den yola çıkarak corel üzerinde acil bir fikir yürütme ile ikilemde kaldım..Birazdan duvara led yansıtıcam ve fotoğrafını paylaşıcam sizinle..Bende çok merak ettim sonucu açıkçası :D

Funda

E=mc²
Tepki
9
sonuç mor :D fotoğrafını çektim ama çok parlıyor yeterince fikir vermeyecektir..Photoshop ta birebir denenerekte cevap bulunabiliyor..

MAVİ : 0 - 0 - 255
KIRMIZI: 255 - 0 - 0
SARI : 255 - 255 - 0

hastam

Üye
Tepki
0
Kesinlikle beyaz olur. Monitor veya televizyon tekniğinde beyaz renk bu şekilde elde edilr. Zira TV tüplerinde üç adet ışık yayan elektron tabancaları vardır ve bunlarda RGB'dir. Ekranda gördüğünüz siyah renk de bu üç rengin hiç yansıtılmaması sonucu elde edilr.
Kolay gelsin.

Erkan Nehir

Uzman Üye
Tepki
53
Evet doğru cevap beyaz :)
Direk ekran veya kağıt üzerinde renk kataloğu mantığı ile düşündüğümüz için kafa karıştırıyor fakat bahsedilen şey bu renklerin karışımı değil, bir ışık olarak beyaz bir duvara yansıtılması.

Tepki
74
@Erkan Nehir

Erkan Bey,
Burada kırmızı mavi ve sarı renklerden söz ediyorsunuz.
Oysa son gönderdiğiniz şekilde ise,

kırmızı yeşil mavi renklerini görüyoruz. Burada tabii ki beyaz olacaktır. RGB uzayında beyaz böyle ortaya çıkar.

Ama ilk sorunuzdaki renkler kırmızı mavi ve sarı idi.
Henüz ben cevap vermiyorum. Ama çelişkiyi yazmadan da geçemedim.

T.Ö.

Yukarı Alt