Duvarda görünen renk nedir?

Beyaz bir duvara mavi, kırmızı ve yeşil renkler yansıtılırsa ?

• Siyah

• Mor

• Beyaz

• Turuncu

• Toplam katılım
    11
  • Poll closed .

GÜNEL AYVACI

Altın Üye
Altın Üye
Uzman Üye
Tepki
7
@hastam
Evet doğru, Ben de bir Resim Öğretmeni olarak seni doğruluyorum.

Erkan Nehir

Grafik Tasarımcı & Ressam
Uzman Üye
Tepki
53
Tuncer Bey verdiğim örnek resim soruyla alakalı değildir. Sadece örnek olması açısındandır. Sonuç olarak her iki renk karşımında da sonuç beyazdır düşünecek birşey yok :)

Tepki
74
Şimdi şöyle düşünelim.

Bildiğimiz RGB renkleri ile ortak karışım beyaz rengi veriyordu. Yukarıdaki mesajlarda da görüldüğü gibi buna kimsenin bir itirazı yok. Benim de.
Fakat sözünü ettiğiniz kırmızı (R), Yeşil (G) ve Sarı (Y) renklerini ışık ile beyaz bir duvarda çakıştırırsanız aşağıdaki sonuç ortaya çıkar.

Görüldüğü gibi oluşan yeşil ve kırmızının kesiştiği alanda oluşan sarının üzerine bir sarı ışık daha vuruyorsunuz.
Sarı bir ışık ile aydınlatılan bölgeye milyon tane sarı renkli fenerle aydınlatma yapın, yine sarı... sarı olacaktır.

Eski bir fotoğraf renk laborantı olarak bu konuda iddialı olacağımı söyleyebilirim. Bunu siz de deneyebilirsiniz.

1. üç adet led feneri edinin. Çünkü led fenerler beyaz ışık verir.
2.Bu üç fenerin önüne sözü edilen renkleri elde etmek için bu ilgili renklerden jelatinle kaplayın.
3.Odadaki bütün ışıkları söndürün, beyaz duvara bu üç feneri yukarıdaki gibi çakıştırın.
4.Sonucu söyleyin. Fotoğraf çekmeniz gerekmez.

Başarılar.
T.Ö.

Erkan Nehir

Uzman Üye
Tepki
53
Tuncer Bey "sözü edilen renkler" diye verdiğiniz örnekteki renkler "yeşil, kırmızı ve sarı" oysaki sözü edilen renkler, sarı mavi ve kırmızı.

Aşağıda Columbia Universitesi Fizik Profesörü Ogden Nicholas Rood'un hazırlamış olduğu bir şablonu görüyorsunuz....

Diğer bir örnek:

Tepki
74
Erhan Bey,

Önceleri doğru nitelerken sonra renklerin isimlerini karıştırmışım. Buradaki hatamı kabul ediyorum.

Ayrıca verdiğiniz iki örnek konusunu da inceledim. Aslında burada yeni karışıklıklardan sözedilebilir. Birinci örnekte yani Ogden'in şemasında sarı ile mavinin birleşiminin yeşil olduğunu görüyoruz. Ama ikinci örnekte ise sarı ile mavinin toplamını beyaz veriyorsunuz. Aslında burada diğer her iki renk çiftlerini birleştirdiğinizde hep beyaz çıkıyor.

Bence bu yanlış.

Ayrıca Ogden'in şablonuna da itirazım var.

Ogden'e göre sarı, kırmızı ve mavi karışımı beyazı veriyor. Bildiğiniz gibi yeşil, kırmızı ve mavi (yani RGB) de beyazı veriyor. Bu iki sistemde yalnızca yeşil ile sarı değişiyor ve her ikisinde de toplamda beyaz elde ediliyor.
O zaman basit bir mantık süreciyle yeşil ile sarının aynı renk olduğundan mı sözedeceğiz?

Bu, bana çok çelişkili geldi.

Görünen o ki, bu işi deneysel olarak yapmak şart oldu. bir led fenerim var. İki tane daha alıp bu deneyi yapmam gerekecek. Sonucu sizinle paylaşacağım.

Tuncer ÖZKAN

Erkan Nehir

Uzman Üye
Tepki
53
Bu arada özür dileyerek düzeltiyorum. Tuncer bey'in söylediklerinden sonra ben de kuşkuya kapıldım ve üşenmedim yarışmanın o bölümünü bulup tekrar izledim ve sorulan renkler yeşil mavi ve kırmızı yani RGB renklermiş...
Aklımda yeşil yerine sarı olarak kalmış özür dilerim :)
Konu başlığını tekrar düzenliyorum.
Bu arada sarı ile de kendim deneyeceğim :)
@Tuncer Özkan

Bu arada Tuncer Bey şuna da dikkat etmek lazım.
Karışım derken ışık ile duvara yansıma farklı, kağıt üzerinde karışım farklı sonuçlar verir.
Üç ana rengin boya olarak karışımı beyaz rengi vermez. Fakat spot ışık olarak beyaz rengi verir.
Ben de ilk önce bu yanılgıya düşmüştüm.
Hatta yarışmacı da bu yanılgıya kapılıp siyah demiş.
Üstteki örnekte de yazıyor. The three primaries make white light. Yani 3 ana renk beyaz ışık verir. Burada ışıktan söz ediliyor. Boya karışımı değil. Ve sarı ana renktir.

Sonuç olarak benim yanlış bilgilendirmemden dolayı geç de olsa RGB konusunda hemfikir olduk.
Bize de bir nevi beyin fırtınası oldu. Şahsım adına daha önce hiç dikkat etmediğim birçok şeyi öğrenmiş oldum. :)

Tepki
74
Erkan Bey,

Belki inanmayacaksınız ama, bu konu üzerinde saatlerce düşünmek ve araştırmak durumunda kaldım.
Ama yorulmuş değilim.

Renkler için formüller (ışık için) hazırladım. Hatta bir ara sizinde uyardığınız gibi ipin ucunu kaçırıp yanlış renk üzerinde yoğunlaşmışım.
Ama emin olun, bu arada yeni şeyler de öğrendim. Kırmızı, mavi ve sarı ile yıllar önce, Ogden gibi fizikçilerin kafa yorduğunu sizden gördüm.
Daha da ilginci, maalesef Ogden'in de yanlış diyagram verdiğini farkettim. Ne yazık ki Ogden'in diyagramından beyaz çıkmıyor.
Konuya hâlâ ilgi duyuyorsanız, bunu formüle edebilirim.

Gelinen nokta itibariyle bazı forumdaşlara bu tartışma yersiz gibi görünebilir. Oysa düzeyli bir tartışmadan çıkarılabilecek nice yararlı sonuçlar vardır.

Öte yandan bir grafiker için renk detayları çok büyük öneme sahiptir. Ve maalesef, renklerle ilgilii yığınla hatalar yapılmakta. Hâlâ RGB renkleri ile print çıkış almaya çalışan grafikerler var.

Ayrıca bu konu sorgulanırken renkleri belirttiğiniz halde, bu durumu RGB olarak en başta algılayan ve fikirlerini aktaran forumdaş arkadaşlar oldu. Gerçi gelinen son nokta itibariyle meğer gerçekten RGB sözkonusu idi. Oysa başlangıçta RGB söz konusu değildi. Ama onlar bunu bilmiyorlardı ki.. Buradaki bu dikkatsizliği es geçmiş değilim.
Ve nihayet, konu içinde bende renkleri değiştirmişim. Hatamı içtenlikle kabul ediyorum.

Konuya ilgi duyan ve ışık tutmaya çalışan herkese teşekkürler.

Tuncer ÖZKAN

Erkan Nehir

Uzman Üye
Tepki
53
@Tuncer Özkan
Haklisiniz bu konu belki basit ve sacma gelebilir fakat yarismada bile 60 bin TL lik bir soru olduguna gore o kadar da onemsiz degil :) ve evet uyariniz uzerine arastirdim ve Odgen'in semasinin 1800 lu yillarda ortaya attigi bir teori oldugu ogrendim. Buna karsin tonlarla oynayinca renkler degisir ve ana renkler beyaz isik verir diyen fizikciler de var.Tabii fizikte teoriler hicbirzaman bitmez. Ama dediginiz gibi ben bu konunun en azindan kendi adima cok faydali oldugunu dusunuyorum.

Yukarı Alt