Arama sonuçları

1. farukcagla

TGDD resmi olarak kuruldu. Faruk Çağla Adalet Bakanlığında BİLİRKİŞİ OLDU!

DİKKAT-DİKKAT-DİKKAT; ------------------------------------ TGDD (Tüm Grafikerler Dayanışma Derneği) 17 Mayıs 2012 tarihinde yasal olarak valilik emriyle Tüzüğümüzün 5253 sayılı Dernekler Kanununa uygunluğunun İl Dernekler Müdürü Sn.Eyüp Dursun ERGÜR onayı ile resmen kurulmuştur. Henüz...
  2. farukcagla

Ege SOYLU

Değerli üyeler; Şimdi sırada yine çok değerli bir usta var; Ege SOYLU...! Bu ustamızın yaşı M.Fuat Avcı'dan ve benden çok daha genç, yaşı 35... Yaptıkları ise 35 yaşın tecrübe ve olgunluğunun çok üstünde, sanki akıl yaşta değil baştadır diyor bizlere. Gençlere örnek olsun diye... Anadolunun...
  3. farukcagla

Telif hakları ihlalleri ve çözüm yolları

@fogbird Naci bey; Kimin nereden, nasıl bir logo yaptığını bilemem ama, ortada çok ilginç bir durum var; bu sitede bir çok üye birbirine rapidshare ve benzeri gibi linkleri veriyor, ve İLLEGAL dediğiniz indirmeleri yapıyorlar. Bu indirmeler dediğiniz gibi gerçekten iLLEGAL ise, bu...
  4. farukcagla

Türk Grafik Eğitim sistemindeki yanlışlar

Bu sitede Türk Grafik Eğitim sistemindeki yanlışlar konulu AYRI BİR KONU AÇILMALIDIR, demiştim ve ben açtım. Türkiye'deki grafik meslek liseleri, meslek yüksek okulları veya fakültelerdeki gördüğünüz eğitim yanlışlarını lütfen belirtiniz. Size göre nasıl olmasaydı veya nasıl olsaydı daha iyi...
  5. farukcagla

Dilbilgisi Açısından İğneleme, Hiciv ve Yergi

@Süleyman Köklü Değerli üyeler; Grafikerler Türkçeyi iyi bilmeli, iyi Türkçe yazmalı ve iyi Türkçe ile düşünmelidirler. Bu makalemde İĞNELEME kelimesinin DOĞRU ve YANLIŞ kullanımları üzerinde durmak istiyorum. İĞNELEME kelimesi genellikle olumsuz bir durumu belirtmek için kullanılıyor...
  6. farukcagla

Grafikerin Türkçe bilgisi olmalı mı?

Grafiker demek görsel iletişimci demek. Görselin içinde resim de var, yazı da var. O halde şekil ve metin iletişimcisi demek. O halde metni de, yazıyı da, edebiyatı da iletişim aracı olarak kullanmalı demek. Kısaca gözü de, sözü de iyi kullanmalı demek. Grafikerin Türkçe bilgisi olmazsa...
  7. farukcagla

Türkçesi varken Neden Yabancı Olanı Kullanıyoruz?

İyi hatırlıyorum, 1960'larda babam İstanbul Emniyet Müdürlüğünün ünlü Sansaryan hanı denilen Sirkeci'deki binasında, koskoca İstanbul Emniyet Müdürü'nün Özel Kalem şefi idi. Babamın görüştüğü kişiler, zamanki 67 ilin emniyet müdürleri, valileri ve yüksek rütbeli komutanlardı… Ben 8-9 yaşlarımda...
  8. farukcagla

Savunma Mekanizmaları

İnsanlar kendilerinde ne gibi eksiklikler veya kompleksler olduğunu bilirler ve onları kapatmanın yollarını ararlar. Aşağıdaki yazı 1990 yılında Güneş Gazetesinin Gençlik ekinde yayınlanmıştır. Gençlerin ilgisini çeker diye düşündüm. Özellikle kurban rolü oynamak, mağdur rolü oynamak ve bu...
  9. farukcagla

Eğitim almamış kişiye " Grafik Tasarımcı " denmez ifadesi doğru mudur?

"Ne dünyanın sonu gelir ne de kıyamet kopar. Olsa olsa eğitim almamış o kişiye " Grafik Tasarımcı " denmez o kadar..." Yukarıdaki satırlar bir arkadaşımıza ait. "Eğitim almamış grafikere Grafik Tasarımcı denmez" diyor. Grafik tasarımcılıkta diplomanın önemi için; " Grafik tasarımcı için...
  10. farukcagla

TABLETTE KARİKATÜR ÇİZİMİ / E.Yaşaroğlu'ndan alıntı

Karikatürcü Erdil Yaşaroğlu TABLET ile çizdiği karikatürün videosunu Facebook'ta yayınlamış. İndirmesi uzun sürüyor ama meraklı arkadaşlar sabredip izlerse çok faydalı olacağına eminim. Çizim; aşama aşama anlatılıyor. Aşağıdaki linkten indiriliyor...
  11. farukcagla

Tam Donanımlı Grafik Tasarımcı olmak hem Kaptan hem Tayfa olmak mıdır?

"Grafik Tasarımcı olmak bireyin aynı zamanda iyi bir kaptan, iyi bir tayfa, iyi bir çımacı, yağcı hatta iyi bir süvari olmasını gerektirir. Grafik tasarımcı tek kişilik bir geminin hem kaptanı, hem de diğer personeli olabilme özelliklerini tümüyle kendinde barındıran kendine özgü yapısıyla...
  12. farukcagla

Maaşlı Çalışan Grafiker Günde Kaç Saat Çalışmalı?

Mesai saati sizin çalıştığınız yerde kaç saat? Sabah kaçta başlıyor, akşam kaçta bitiyor? Mesai saati bitiminde işten çıkabiliyor musunuz? Çıkamıyorsanız fazla mesai ücreti alıyor musunuz? Almıyorsanız, işyeri ile mesai saati bitimine kadar diye mi, yoksa o günkü işi o gün bitirmek şartıyla mı...
  13. farukcagla

Grafiker İŞ İSTASYONU mudur?

Son yıllarda moda bir deyim var; iş istasyonu bilgisayar, iş istasyonu grafiker! Tıpkı tren istasyonu gibi bir deyim. Bunu icad edenler tüm işleri tek başına kaldıracak kadar güçlü bir bilgisayar veya grafiker anlamında bu deyimi kullanıyorlar. İş istasyonu grafiker deyiminin kapsamının...
  14. farukcagla

Yanınıza oturan müşteriden emir almaktan memnun musunuz?

Yapacağınız işi patron mu tarif etmeli, yoksa müşteri mi? Müşteri temsilcisi denilen kişinin size iş tarif etmesini istiyor musunuz? Yoksa işi direkt olarak müşterinin size tarif etmesini mi istersiniz? Müşteri size işi direkt olarak tarif edince siz kendi kendinize tasarım mı yapacağım...
  15. farukcagla

"Program kullanıyorum, öyleyse grafikerim" demek doğru mudur?

"Program kullanıyorum, öyleyse grafikerim" demek doğru mudur? "2 program bilen az grafikerdir, 5 program bilen çok grafikerdir" diyebilir miyiz? "2 programla az tasarım yapılır, 5 programla çok tasarım yapılır" demek doğru mudur? "hiç program bilmeyen hiç tasarım bilmez" dersek doğru mu...
  16. farukcagla

Grafik tasarımcı için Diploma (Belge-Sertifika-Ehliyet) Gerekli mi? ( Tartışma )

Arkadaşlar; Grafik tasarımcı için Diploma Gerekli mi? Yani grafiker olduğunu gösteren bir belgeye, bir ehliyete ihtiyaç var mı? Varsa neden var? Yoksa neden yok? Gelin bunun tartışalım. Fikri olan yazsın. Kolay gelsin ----------------------- Tartışmanın önceki yazılarını okumak...
  17. farukcagla

GRAFİKER ve HUKUK... Artık bir AVUKATIMIZ var!

Değerli Grafiker kardeşlerim, Evet artık bir avukatımız var!!!!! Avukat İnan YILMAZ artık bizimle. Kendisi ricamı kırmadı ve Grafikerlerin avukatı olmayı kabul etti. Uğradığınız haksızlıkları, karşılaştığınız hukuki sorunları bu köşeye yazın. Mesleğimizle ilgili merak ettiğiniz hak ve hukuk...
  18. farukcagla

Grafik tasarımla ilgili bildiğiniz sanatsal ve bilimsel kitapları yazınız!

Grafik tasarım sanatıyla ilgili (grafik program kitapları dışında) bildiğiniz sanatsal ve bilimsel kitaplar veya yayınlar nelerdir? Lütfen buraya yazınız ve önemli bir Grafik Tasarım Kütüphanesi oluşturalım. Mesela Kamuran Sadak adlı üyemiz şöyle bir kitap listesi sunmuş; 1. Emre...
  19. farukcagla

Grafikerliği NEREDE ve NASIL BİR EĞİTİM alarak öğrendiniz?

Bu siteye üye olmuş herkese cevaplaması çok kolay olduğunu sandığım BİR TEK SORU soruyorum; Grafikerliği NEREDE ve NASIL BİR EĞİTİM alarak öğrendiniz?
  20. farukcagla

Ideal grafik eğitimi nasıl olmalı?

İDEAL GRAFİK EĞİTİMİ NASIL OLMALI? Grafikerliğe gönül vermiş Ece Hanım diyor ki; … ama binlerce yetenekli gencin çok çok az kişinin geçebildiği yetenek sınavına takılarak çizim yeteneği olduğu halde grafik tasarım okumaktan mahrum edildiği, gene bir sürü gencin de parasızlıktan zaten hiç...
Yukarı Alt