Logo tasarımında en sık yapılan 10 hata...

Erkan Nehir

Grafik Tasarımcı & Ressam
Uzman Üye
Tepki
53
@boo0
Bir markanın popüler olması o firma hakkında bilgi sahibi olmak demek değildir zaten. ürünlerinin kalitesi ve güzel tasarımlarıdır.
Bir ürünü kullanan ve beğenen kişi firma hakkında bilgi sahibi olma ihtiyacı duymaz.
Eğer apple fabrikaları, üretimi ve işçilerin çalışma şartları konusunda kişiler bilgi sahibi olsaydı sanırım kimse iphone almazdı :)

boo0

Üye
Tepki
5
@Erkan Nehir

Şahsen nikenin kaliteli ve iyi tasarım bir ürününü hiç hatırlamıyorum olmadığından değil. nike aklımda yalnızca logosuyla var ve yine de nike :)

Erkan Nehir

Grafik Tasarımcı & Ressam
Uzman Üye
Tepki
53
@boo0
İlgi alanınıza girmediği içindir. :)
Spor ile uğraşan ve spor ürünleri kullananlar dünyanın en kaliteli spor ürünlerini üreten firmalardan birinin Nike olduğunu bilir. Tabii ihtiyacı ve ilgi alanı olmayanlar için Nike sadece size olduğu gibi bir sembolü ifade eder.
Nike air serisi: Dünyada hava basıncını spor ayakkabılarında kullanan ve böylece daha yükseğe sıçrama, rahat kullanım ve ergonomi konularında dünya da çığır açan ilk model. Tabii bu serinin onlarca modeli üretildi daha sonra Nike tarafından. Kırışmaz kumaştan ürünleri, ter kokusu yapmayan kumaşları vs.

Ayrıca bir de diğer taraftan bakmak lazım.
Şu ana kadar Nike logosu tasarlanmamış olsaydı ve bu logoyu bir firmaya yapıp 10.000 Dolar isteseydiniz alacağınız cevap ne olurdu o da ayrı konu.... :)

boo0

Üye
Tepki
5
@Erkan Nehir

Bunlar sizin düşünceleriniz üstelik burada nike ürünleri ile ilgili ufak çaplı bir reklam yazısı niteliğinde yazdığınız şu metni değil, nike ile ilgili yazılmış bütün metinleri toplasanız bir nike logosu etmez!

bu gün satılsa kaç para eder meselesine gelince, orasını bilemem ama 10.000 dolardan fazla paralara yapılan logolar olduğu herkesçe malum...

ayrıca bir önceki yazınızda nike logosunun tasarımcısı aldığı hediyelerden(elmas, şirket hissesi) dolayı tasarım yapmayı bırakmış demeye getirdiniz... buna cevap bile vermeye gerek yok; kim parası var diye düşünmeyi bırakır ki?

Ne demek istiyorsunuz yani bir tasarımcı iyi ise her yaptığı iyi ve başarılı mı olur? varsa böyle bir örnek gösterin her yaptığı logo başarılı olan bir tasarımcı?

Erkal COŞKUN

Hiç...
Uzman Üye
Tepki
470
Şimdi burada bahse konu durum bir logonun popülerliği mi, yoksa ne kadar başarılı bir logo olduğu mu?
İkisi ayrı şeyler.
Mercedes logosunu Ostim'de bir firmaya tasarlasaydı birisi, kaç kişi bilirdi ki...
Elbetteki bir logonun ürünle, sloganla, firma konseptiyle ya da hedef kitleyle örtüşmesi akılda kalıcılığını arttırıyor. Her başarılı logo popüler olma şansını bulamaz. Her popüler olan logo da çok başarılı diyemeyiz.

boo0

Üye
Tepki
5
Açtığınız başlıkla ilgili dikkatimi çeken bir iki noktayı belirtmeden edemiycem

detayını bilmem ama parmak izi sonderece etkili bir strüktürdür ve grafik açıdan da çok etkili bir yapıya sahiptir.

ben parmak izini sevdim ne kadar çok parçadan oluşmuş olursa olsun baskıda kayıpları olsa da yine bir parmak izi parmak izidir :)

"fazla detay kullanmak" meselesine başka bir örnek vermek daha doğru olurdu. mesela yukardaki ikinci logo...

Erkal COŞKUN

Hiç...
Uzman Üye
Tepki
470
@boo0

Bu konu zaten kaynak gösterilerek yayınlanmıştır. Logo örneklerini ben seçmedim.
Örneklere takılmayın, anlatılmak istenilen önemli. Yoksa bahse konu maddelere yüzlerce, hatta binlerce örnek verilebilir, her örneğede farklı tepkiler eleştiriler gelebilir.

Neticede grafik tasarımın kendi içinde dinamikleri, kuralları olsa da genellikle estetik bir iş yapıyoruz, göze hitap ediyoruz..100 kişi beğenir, mükemmel olmuş der, 10 kişi çıkar yerden yere vurur.

boo0

Üye
Tepki
5
@Erkal ÇOŞKUN

örnekler konuyu anlatmak için verilmişse ve yanlış örnek verilmişse nasıl konuyu doğru anlayacağız acaba?

madem yanlışlar bulunabilir o halde doğrusunu yazmak gerek.

madem"binlerce örnek verilebilir" o halde doğru örnek bulmak zor değil.

Erkal COŞKUN

Hiç...
Uzman Üye
Tepki
470
@boo0

Peki o halde, bahseetiğiniz parmak izi logosu görsel açıdan size hitap ediyor ve çok beğeniyorsunuz.
Ben ise logonun küçük uygulamalarında detayların kaybolacağını, varak, kabartma vs uygulamalarda da küçük detaylardan dolayı fazlaca sıkıntı yaratacağını düşünüyorum.
Örneğin bulun duğu alanda küçük halide mevcut. Ne görüyorsunuz? PArmak izini görüyormusunuz? Sadece bir leke var...
Bence örnek doğrudur.

boo0

Üye
Tepki
5
@Erkal ÇOŞKUN

evet küçük hali sihah bir leke gibi ve parmak izine benzemiyor.ama bunun sebebi fazla detaylar mı, yoksa logodaki boşlukların(espas) yeterli olmaması mı acaba?

Aynı detaylarla bu kez boşlukları artırarak yeniden yaparsanız parmak izi küçüldoğünde boşluklar ve çizgiler görünür olsun ki bunu yapmak zor değil... o zaman örnek küçüldüğü zaman da özelliğini kaybetmezdi.

örnek yanlış bir örnek.

Yukarı Alt