Müthiş Ötesi Bir Klip ve Effect Çalışması

Yazar Tarih: 24 Ocak 2014
macar2

Bu sanatçı gerçek zamanlı olarak kendini photoshopping yapmış gibi görünüyor olsa da, sizi hayal kırıklığına uğratmak istemem, yeni bir süper bir yazılım oluşturulmuş değil! Macar şarkıcı Csemer Bolglarka tarafından, klibi çekilen “Nouveau Parfum” adlı eserinde güzellik endüstrisine hastalığına yorumda bulunmuş. Klibinde de bu konuyu güzel bir şekilde işlemiş.

Bu video’u seyreden herkes klipte kullanılan programın photoshopun yeni sürümümü diye merak uyandırdı. Birçok kişide vimeo’daki video’nun altında bulunan yorumlara bu konuda birçok soru soruldu, fakat bu konuda kimse net cevap alamadı. Klipte yapılan çalışmada farklı makyaj ve ışık koşullarında 4 farklı video çekildi, daha sonra after effect ile katmanlara birtakım animasyonlar eklenerek sanki video oynatılırken böyle bir çalışma yapılıyor imajı oluşturulmuş.  

Klip her şekilde kendisi üzerinde bir merak ve ilgi uyandırmış ve istedikleri sonuca ulaşmış gibi gözüküyorlar. Aslında bu çalışma bir çok özelliği de yanında barındırıyor. Sanatçı ve müziğin tanıtımı, makyajın insan üzerindeki etkisini, yazılımların insan üzerindeki büyüsü, animasyonlar da daha basit teknikler kullanılarak daha başarılı çalışmalarda ortaya çıkabileceğini bu müzik çalışması bize göstermiş oluyor.

[vimeo id=”83502019″ width=”620″ height=”360″]

 

Doğan Çilesiz