Grafikerlerin uğradığı haksızlıklar.

lkmn20

Üye
Tepki
0
@Emine Şahin

Emine hanım Öncelikle benim buraya msj yazma sebebim ile şuanki yazılan yazıların tamamen farklı anlamda anlaşılması beni üzdü.Tabi ki bu yazıları yazan arkadaşlar da Konya Esnafının patron işçi ilişkisinin malesef iyi olmadığını anlatmak istemişler.Burada oluşan durum Her doğru her yerde söylenmez cinsinden olmuş.Ben arkadaşlarımın adına Özür dilerim.Sonuçta onlar benim yazdıklarıma destek olmak istediler.Yazılanlarla söylenenler farklı anlaşılabiliyor.

M

markom

Misafir
konu başlığı bana meydan okuma gibi geldi :) sayfada baktım iş öle değil kolay gelsin diyem bari bol şans...

farukcagla

Grafik Öğretim Görevlisi
Tepki
23
@Telve

Emek hırsızı olmak ve esnaf olmamak kavramları sadece Konya'da mı var?

Emek hırsızı olmak ne demektir?
Esnaf nasıl olunur?
Bunların grafik tasarımcıya yansıması nasıldır?

Hakaret çizgisine getirmeden objektif ve bilimsel anlatılabilirseniz sevinirim.

Tepki
0
Merhaba, öncelikle 2001 yılından beridir bu işin içindeyim, askerliği saymazsak 6, yıllık tecrübem var. Ailem Konya da fakat ben sürekli istanbulda yaşadım, orada çalıştım. Şu an Konya denen bu şehirdeyim, esnafının büyük bölümü 5 vakit namaz kılar, oruç tutar, işçisinin sigortasını yatırmaz, yaptığın işe verdiğin emeğe saygısı yoktur, pis bir şiveyle olmamış abim yama gibi olmuş, bi diya yap bayım onada bi bakalım diyerek emeğine tükürür. Asgari ücret vermeye kalkar, sanayi tipi çalıştırır, (sabah 8 akşam 8 cumartesi tam gün) böyle bir şehirde çalışıp grafikerlik yapacağım diyorsan hayatının yanlışını yaparsın demektir.
Fakat yok ben kendim için öğrenmek istiyorum dersen, çok uygun fiyattan öğretebilirim.
Başarılar.

farukcagla

Grafik Öğretim Görevlisi
Tepki
23
Konya esnafından grafikerlerin ortak şikayeti;

1-Namaz kılıp oruç tutuyorlar ama işçinin hakkını yiyorlar. (Yani müslüman gibi görünüp gereğini insani ve ekonomik ilişkilerde yerine getirmiyorlar, kul hakkı yiyorlar)
2-Grafikerin sigortasını ödemiyorlar.
3-Yasalara aykırı olarak günde 12 saat köle gibi çalıştırıyorlar.
4-Emeğe saygıları yok, tasarımı beğenmeyip bir daha bir daha yaptırıyorlar.(emek hırsızı olmak ve esnaf olmamak)

Şimdi 3 soru aklıma geldi;

1-Bu tespitler ve şikayetler sadece Konya için mi geçerli, başka illerde grafikerlere yapılan böyle maddi ve manevi zulümler yok mu? Bu zulüm en fazla Konya'da mı var?

2-Konya'da veya başka illerde böyle zulüm yapmayan insan oğlu insan, vicdan sahibi esnaflar yok mudur? Varsa da azınlıkta mıdır, çoğunlukta mıdır?

3-Grafikerlerin bu sıkıntıları ne zaman bitecek ya da hafifleyecektir? Bunun için yurdumuzun insan kalitesinin yükselmesini mi beklemeliyiz, yoksa grafikerlerin BİRLİK olması bir çözüm oluşturabilir mi?

Saygılar.

Tepki
0
@farukcagla

Üstad'ım selam, sorularınıza cevap eklemek istiyorum.

1- Bu tespitler ve şikayetler sadece Konya esnafına özgü değil, insan oğlunun yaşadığı her mekanda var fakat eğitim ve yetiştirilme tarzına göre bi çok şehirde farklılık gösterebiliyor.

2- Vicdan sahibi, gerçekten işine, emeğe, göz nuruna saygısı olan esnaflar, işletmeciler, patronlar var ama ne yazıkki azınlıkta.

3-Bunun için yönetimin bir şeyler yapması gerek, mesele sadece grafikerler değil, tüm işci, tüm emekcilerdir.

Üç kişinin yapacağı işi bir kişiye yükleyen zihniyet, kârından vazgecemeyip zevk-i sefa içinde yaşam sürerken, yanında çalıştırdığı emekciye sadece fotosentezi hak gören bir yapılanmadan vazgecilmedikce bu böyle gider. Ben bu işsizlikte 2 yerden istifa ettim, kendime göre haklı olan sebeplerim ise, 14 yaşında sigortasız düşük maaşla işci çalıştırması, bir gün içinde önceden haber vermeksizin 3 işciyi işten çıkarması bu nedenler arasında. Biliyorum ki evli olsaydım, çouğum olsaydı, bakmakla yükümlü olduğum insanlar olsaydı bu cesareti gösteremezdim.

Yapmamız gerekenlerin en başında tepki koymak geliyor. Açık açık düşüncelerimizi, eleştirilerimizi sıralamak.

Teşekkür ederim, herkese iyi çalışmalar.

farukcagla

Grafik Öğretim Görevlisi
Tepki
23
@Aydın YAMAN

Aydın bey,
Yanlış anlamadıysam siz; tüm grafikerler birlik olsun yerine tüm işçiler ve emekçiler birleşirse ancak bu sorunlar çözülür diyorsunuz. Doğru mu?

Bir de tepki koymaktan bahsetmişsiniz. Tepkiyi tüm emekçiler mi koyacak, yoksa grafikerler mi?

BU tepki koymak sizin işten istifa etmeniz gibi bireysel tepkiler şeklinde mi olmalı?

Çoluk çocuk sahibi grafikerler nasıl tepki koymalı?

Ben teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

Tepki
0
Üstad'ım bütün emek ve iş sektörünü bir ağaca benzetelim, biz bu ağacın sadece bir dalıyız, ancak kökten çözümler üreterek topluma faydalı oluruz.

Bunun içinde hepimizin bir olması gerek, istediğimizi elde etmek için birlik olmamız şart. Mesele bizim toprağımıza istediğini işleyen çiftçide.

80 sonrası belirlenen iş kanunu neticesinde büyük patronların söylediği söz aynen şu ''Kanunlar hep sizden yanaydı, şimdi sıra bizde''

Herkes elinden geleni yapmalı.
Hoşcakalın...

farukcagla

Grafik Öğretim Görevlisi
Tepki
23
@Aydın YAMAN

Aydın beyciğim, şu kökten çözümleri biraz açıklayabilirseniz daha iyi aydınlanacağım.

Ağacın bir dalı olarak değil tüm ağaç olarak birlik olmak mıdır kökten çözüm?

Herkes elinden geleni nasıl yapmalı?

Hem topluca ve kökten çözüm, hem de tek tek elden gelenin yapılması şeklinde bireysel çözüm mü gerek diyorsunuz?

Grafikerler birlik olmalı mı, olmamalı mı, bu konuda net bir cevabınız var mı?

Saygılarımla.

Tepki
0
Üstad'ım kökten çözüm olarak Kanunların yeniden düzenlenmesi gerek. Herkesin yapması gerekense hiyerarşiyi hiçe sayarak hakkını aramak, dilekçeyle, mektupla, maille, gerektiğinde tepkilerini dile getirmek için eylemlere katılarak.

Öncelikle emekciler olarak ağacın gövdesini sağlamlaştırmalıyız, daha sonra dallar olarak ayrılabiliriz. Grafikerler de birlik olmalı, matbaacılar da, kağıtcılar da, şoförler de vs. vs. Ama tüm dalları kapsayan sağlam bir gövdede birleşmemiz gerek.

Siyasi amaç gütmeden.

Yukarı Alt