coreldraw da soru ve sorunlarınızı burada cevaplayalım..

Durum
Konu kapatılmıştır.

Yaşar Karadeniz

Grafikerler.org
Altın Üye
Tepki
75
jpeg yada pdf yaptığınız dosyalarınız otomatikmen RGB modunda kaydediyordur onun içinde renklerde değişiklik oluyordur.

orange

Üye
Tepki
0
@Yaşar Karadeniz

Yaşar bey öncelikle yardımınız için teşekkür ederim.Peki biz bu olayı nasıl çözeriz ,çözüm yolu nedir benim çalıştığım CMYK işin verdiğim rengin az nisbetle değişmiş olarak çalışabilir?

Yaşar Karadeniz

Grafikerler.org
Altın Üye
Tepki
75
Çalıştığınız dosyayı Save as yada Export yaparken açılan pencerede renk modunu CMYK olarak ayarlayıp kayıt ederseniz renkleriniz deforma olmayacaktır diye düşünüyorum. Düşünüyorum çünkü CorelDraw'da teknik olarak fazla bilgim olmadığından emin olamadığım için...

Tepki
31
cmyk olarak export ettiğinizde resimin renklerini sizin yaptığınızda daha açık ve parlak renkler olarak çıktığını göreceksiniz

eğer baskı olacak şekilde exportlamanız gerekiyorsa mutlaka cmyk seçeniğinden exportlayın baskıda gördüğünüz değil sizin kullandığınız renklerde çıkacaktır

internet ortamında baskı olmayacak şekilde yaptığınız çalışmayı kullanacaksanız rgb kaydetmelisiniz.
bu şekilde görüntü bozulmaz.

orange

Üye
Tepki
0
@Fatih Coşkun

Fatih bey evet çalışmam benim renklerimden çok acık ve parlak çıkıyor.Fakat ben şu kısmı anlamadım.
@Fatih Coşkun Yani ben bilgisayarda tasarladığım renk birebir çıkar diyorsunuz CMYK modnda exportladığım zaman öylemi?

Yardımınız için teşekkür eder soruma cvp verirseniz mutlu olurum .Teşekkür ederim

Tepki
100
@orange
merhaba orange;
aslında konu basit ve forumda da bununla alakalı çok konu var.
kısaca şöyle özetleyeyim. CMYK baskı (ofset) RGB görüntü (ekran) içindir.
ve asla çalışma ekranınızda gördüğünüz renklerle çıktı yada baskı sonrası renkler biribirine benzemez.
pek çok nedeni olabilir.
biraz tecrübe ile bunları daha iyi anlarsınız. zira, bütün meseleleri buraya yazmamız bir makale nedenidir...

orange

Üye
Tepki
0
Emine hanım yardımınız için teşekkür ederim..Evet acemyim sizlerin ve Grafikerler.org 'un sayesinde çözmeye çalışıyoruz.Bu imkanı sunan arkadaşlara da ayrıca teşekkür ederim.

Tepki
0
@Ersan BAYCAN
merhaba
bende corelX4 kullanıyorum font yüklemede aynı sorunu bende yaşıyorum bu konuda biraz daha detaylı bilgi verebilir misiniz font navigator programını nerde bulablirim birkaç yöntem denedim programı kaldırıp tekrar kurmak gibi ama yüklediğim fontlar aktif olmadı birde bu yöntemi denemek istiyorum yardımcı olursanız sevinirim.

Tepki
100
@ronahi DENIZ
Başlat > Tüm Programlar > CorelDRAW Graphics Suite X4 > Bitstream Font Navigator programımızı açıyoruz. bu zaten corelle birlikte yüklenmiştir.
birde not olarak ekleyeyim. adaet olarak tam bilemiyorum şimdi. hatırımda kalmamış.
yaklaşık 500 gibi bir fontttan fazlasını zaten görmenizde mümkün değil...
navigatör ile bu sayı artabilir.

Tepki
0
teşekür ederim daha denemedim ama deneyince sonucu yine sizinle paylaşacağım ilginiz ve yardımlarınız için teşekürler iyi çalışmalar

Durum
Konu kapatılmıştır.
Yukarı Alt